Adriana Marczewska z marką Tarczyński inspirują kulinarnie w Złotym Stoku

Adriana Marczewska z marką Tarczyński inspirują kulinarnie w Złotym Stoku

Firma Tarczyński kontynuuje cykl "Naturalnych Poranków Blisko Natury". Kolejnym punktem na kulinarnej mapie jest Złoty Stok, gdzie marka wraz Adrianą Marczewską, szefową kuchni i prowadzącą, wybrała się do Kopalni Złota. Co udało się tam odnaleźć?

Bogata w nowe smaki i doświadczenia trasa Naturalnych Poranków Blisko Natury nabiera tempa. Pełniąca rolę kulinarnej przewodniczki Adriana Marczewska zabiera widzów w najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku, pokazując lokalne przysmaki, które łączy z nowoczesnością, tworząc wyjątkowe przepisy na naturalne śniadanie.

Trzeci odcinek Naturalnych Poranków Blisko Natury od Tarczyńskiego (mat. prasowe)

W trzecim odcinku ekipa programu odwiedziła Kopalnię Złota w Złotym Stoku, aby przygotować legendarny dolnośląski świszcz oraz sadzone jaja na złotym, miodowym sosie. Wszystko to z dodatkiem parówek z linii Tarczyński Naturalnie.

Historia kopalni w Złotym Stoku liczy przeszło 1000 lat, co czyni z niej najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Przez ten czas wydrążono tu ponad 300 km korytarzy, a ze skał wydobyto blisko 16,5 tony surowca. Tak samo, jak bogate w cenne złoża było niegdyś to miejsce, tak do dziś można z niego czerpać niepowtarzalne smaki. Postanowiłam je odkryć i wykorzystać, tworząc przepisy na pożywne i naturalne potrawy

Adriana Marczewska, szefowa kuchni

Dania łączące tradycję i nowoczesność

Pierwsza propozycja pożywnego śniadania, którą poznajemy w czwartym odcinku cyklu to aromatyczny świszcz, czyli regionalne danie Dolnego Śląska, które powstaje z kaszy jaglanej i suszonych owoców – np. śliwek, moreli czy żurawiny. Do tego zielona sałatka i parówki Tarczyński Naturalnie 100% z szynki oblane słodko-wytrawnym wiśniowym sosem.

Trzeci odcinek Naturalnych Poranków Blisko Natury od Tarczyńskiego (mat. prasowe)

Szefowa kuchni przygotowała również jaja sadzone, które podała na złotym sosie na bazie mąki i masła. Nie zabrakło oczywiście parówek Tarczyński Naturalnie 100% z kurczaka oraz tajemniczego składnika – pesto z kiszonego czosnku niedźwiedziego, nadającego wyrazisty smak potrawie. Wszystko zostało posypane złotymi krążkami szalotki.

Złoty Stok – region, który warto odwiedzić

Mimo że w kopalni w Złotym Stoku nie wydobywa się już surowców, warto odwiedzić to miejsce, by poznać jego ciekawą historię i odkryć liczne, pobliskie atrakcje. Znajduje się tam m.in. pensjonat Złoty Jar, którego historia od blisko 100 lat wiąże go nierozłącznie z okolicą.

Trzeci odcinek Naturalnych Poranków Blisko Natury od Tarczyńskiego (mat. prasowe)

Wartą uwagi jest również osada górnicza, w której samemu można wciągnąć 3-tonowe wózki i przenieść się w historii o kilka wieków. Atrakcji nie brakuje też dla aktywnych – ci mogą przejść się najdłuższym i najstarszym w Polsce szlakiem pieszym prowadzącym wokół Sudetów lub szusować po blisko 200 km tras single track.


Źródło: inf. prasowa
Fot. mat. prasowe

 


Reklama