Krajowa Grupa Spożywcza jest faktem. Podpisano kluczową umowę

Krajowa Grupa Spożywcza jest faktem. Podpisano kluczową umowę

Konsolidacja krajowego sektora rolno-spożywczego została sfinalizowana. Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji Jacek Sasin, podpisano umowę o przekazaniu nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora rolno-spożywczego. Pozwoli to sfinalizować proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.

"Przed chwilą została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora rolno-spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych" – poinformował Jacek Sasin podczas wtorkowej konferencji. Krok ten zakończył, trwający od wielu miesięcy, proces powołania Krajowej Grupy Spożywczej.

Krajowa Grupa Spożywcza jest faktem

Proces skonsolidowania całego państwowego sektora rolno-spożywczego w jednym podmiocie dobiega końca. We wtorek podpisano umowę przekazującą Ministrstwu Aktywów Państowowych nadzór nad siedmioma spółkami rolno-spożywczymi. Tym samym, jak poinformował Jacek Sasin, Krajowa Grupa Spożywcza staje się już faktem. 

Już możemy mówić o tym, że Krajowa Grupa Spożywcza jest faktem. Dzisiaj na etapie konsolidacji spółek w nadzorze Ministesrtwa Aktywów Państwowych, a w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni stanie się także faktem poprzez przyjęcie przez Radę Ministrów odpowiedniej uchwały. 

Jacek Sasin

Krajowa Grupa Spożywcza jest podmiotem, nad którym wspólne prace MRiRW oraz MAP trwały od wielu miesięcy. Jeszcze w lutym br. minister Henryk Kowalczyk deklarował zdecydowane przyspieszenie prac. Jak zapowiadał wtedy, holding spożywczy miał zostać powołany w pierwszej połowie 2022 roku.

W planach dalsze akwizycje, też podmiotów zagranicznych

Krajowa Grupa Spożywcza zacznie funkcjonować po uchwale Rady Ministrów i wpisie do KRS-u – poinformował we wtorek minister Henryk Kowalczyk. Jak wyjaśnił, Krajowa Grupa Spożywcza ma być silnym podmiotem gospodarczym na rynku krajowym, który nie będzie nastawiony jedynie na zysk.

Jak zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krajowa Spółka Cukrowa i LEWAR, a więc spółki, które już dołączyły do holdingu spożywczego, to jedynie początek. "Mamy nadzieję, że [Krajowa Spółka Spożywcza - przyp. red.] będzie poszerzać swoje możliwości, choćby przez magazynowanie, przetwórstwo, a może kiedyś przyjdzie czas również na handel" – powiedział minister.

"Zamierzamy w przyszłości dokonywać akwizycji" – podkreślił Jacek Sasin. Mowa o pozyskiwaniu do holdingu nowych podmiotów, w tym także zagranicznych. 

Wiemy, że dziś takie możliwości są. Dlatego chcemy dać temu podmiotu taką moc i siłę, ale również kapitał do tego, aby mógł się rozwijać, a nie tylko funkcjonowac w takim wymiarze, jak teraz.

Jacek Sasin

Fot. @MAPGOVPL/Twitter