8 marca USA i Wielka Brytania wprowadziły zakazy zakupu ropy z Rosji. Uszczupli to roczny budżet tego kraju o 5,1 mld USD. Zapowiedziane tego samego dnia przez Komisję Europejską ograniczenie o 2/3 w ciągu roku dostaw rosyjskiego gazu będzie kosztować Rosję dodatkowe 2,4 mld USD – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny.
Jak komentuje Instytut, wprowadzone embarga są ważnym pierwszy krokiem, choć dużo mocniejszą dla Rosji sankcją byłoby odcięcie od dostaw ropy dla UE, co byłoby 7-krotnie większym kosztem dla rosyjskiego budżetu niż ogłoszone wczoraj międzynarodowe działania.
- To też może Cię zainteresować: Ekonomiści PIE: wskutek sankcji PKB Rosji spadnie w 2022 r. o 15-20%
Pierwsze uderzenie w import surowców będzie Rosję kosztować ok. 7,5 mld USD rocznie
"Embargo USA i Wielkiej Brytanii na import ropy oraz plan Komisji Europejskiej zmniejszenia importu gazu do UE z Rosji będzie kosztować roczny budżet Federacji Rosyjskie utratę ok. 7,5 mld USD w 2022 roku" – szacuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodaje, będzie to stanowiło równowartość ok. 5% wartości całego eksportu tych surowców.
Wielka Brytania z embargiem na import ropy
8 marca Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Zakaz ma obowiązywać przez kilka miesięcy, aby umożliwić dostosowanie się światowego rynku i powstrzymać ludzi przed panicznym kupowaniem benzyny. Rosyjska ropa stanowi jedynie 9% importowanego surowca i jest znikomą częścią brytyjskiego miksu energetycznego. Ten krok pozbawi jednak Federację Rosyjską ok. 1,4 mld USD wpływów rocznie.
USA zakazuje importu rosyjskich surowców
Tego samego dnia również Prezydent USA Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych. Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do Unii Europejskiej już teraz nie sprowadzają rosyjskiego gazu, a węgiel importowany jest w bardzo niewielkich ilościach. Wartość ropy rosyjskiej wyeksportowanej do USA w 2021 r. wynosiła 3,7 mld USD.
Unia Europejska z planem odejścia od importu rosyjskiego gazu
8 marca Komisja Europejska przedstawiła zarys planu uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Opiera się on na dwóch filarach:
- dywersyfikacji dostaw gazu, dzięki zwiększeniu importu LNG, biometanu oraz importu i produkcji wodoru,
- ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych w gospodarce, dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej, czy udziału OZE.
Import gazu z Rosji jeszcze w tym roku ma zostać ograniczony o 2/3. Dodatkowo, już w kwietniu KE przedstawi wniosek legislacyjny, zgodnie z którym do dnia 1 października każdego roku podziemne magazyny gazu w całej UE miałyby być napełnione w co najmniej 90%.
Źródło: PIE
Foto: stock.adobe.com/Kalyakan