ZPP apeluje o przywrócenie handlu w niedziele w obliczu rosyjskiej inwazji

ZPP apeluje o przywrócenie handlu w niedziele w obliczu rosyjskiej inwazji

"W obliczu inwazji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy konieczne jest podjęcie wszelkich kroków, które umożliwią zwiększenie podaży pracy oraz dających pozytywny impuls dla gospodarki naszego kraju" – pisze Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i apeluje o niezwłoczne przywrócenie możliwości handlu we wszystkie niedziele na terytorium całego kraju.

Przepisy ograniczające handel w niedziele wprowadzono ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni[1]. Zakaz wprowadzany był stopniowo – początkowo dotyczył dwóch niedziel w miesiącu. Obecnie, w 2022 roku, ustwa przewiduje zaledwie 7 niedziel objętych możliwością handlu. "Tak szeroki zakaz handlu jest istotnym ograniczeniem w zakresie swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Stoi on także w sprzeczności z oczekiwaniami konsumentów" – komentuje ZPP.

ZPP apeluje o dostęp do sklepow 7 dni w tygodniu, nie tylko na terenach przygranicznych

Jak zauważa Związek, w obliczu wojny, która prowadzona jest bezpośrednio w sąsiadującym z nami państwem, Polska stała się naturalnym kierunkiem migracji uchodźców. Już 3 marca w naszym kraju schronienie znalazło milion osób uciekających przed koszmarem wojny, a w kolejkach na przejściach granicznych czekają setki tysięcy kolejnych matek i dzieci. Ruch na granicy trwa nieprzerwanie od początku inwazji, a wykończeni ucieczką uchodźcy potrzebują najbardziej podstawowych produktów, żywności i wody.

W związku ze zbiórkami na rzecz uchodźców wojennych, w sklepach zauważany jest wzmożony ruch. "Aby wolontariusze, czy też sami Ukraińcy mogli dokonywać niezbędnych zakupów konieczny jest dostęp do sklepów – w każdy dzień tygodnia i nie tylko na trenach przygranicznych" – apeluje ZPP. 

Przypomnijmy, że od końca lutego br. obowiązują nowe regulacje prawne, które umożliwiają otwarcie sklepów także w niedziele niehandlowe w dwóch województwach. Mowa o Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, czyli obszarach bezpośrednio sąsiadujących z zawładniętą wojną Ukrainą. 

 

Niedzielny handel to także nowe miejsca pracy

Związek zwraca także uwagę na szanse stworzenia dziesiątek tysięcy dodatkowych miejsc pracy w rezultacie przywrócenia pełnej możliwości prowadzenia handlu w niedziele. A te, w połączeniu z już istniejącymi nieobsadzonymi wahatami mogłyby stanowić istotne źródło zatrudnienia dla uchodźców.

"Praca w handlu byłaby dla nich szansą na bycie niezależnym od pomocy socjalnej oraz na długotrwałe osiedlenie się w naszym kraju" – zauważa ZPP. Możliwość znalezienia pracy jest niezbędna nie tylko ze względów ekonomicznych – praca daje ludziom również poczucie bezpieczeństwa i „normalności”, a to dla osób, które musiały uciekać z własnego kraju z powodu wojny jest czymś absolutnie niezbędnym.

"Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione argumenty zwracamy się z apelem o podjęcie niezwłocznych prac legislacyjnych umożliwiających przywrócenie handlu w niedzielę. Krok ten pozwoli usprawnić bieżące funkcjonowanie pomocy uchodźcom, a w dalszej perspektywie czasowej umożliwi stworzenie dla nich wielu potencjalnych miejsc pracy, co w sytuacji kryzysu przed jakim stoimy jest z całą pewnością krokiem niezbędnym" – podsumowuje Związek


Źródło: ZPP
Foto: stock.adobe.com/Brastock Images

[1] (Dz. U. 2021 r., poz. 936 t. j.).

Reklama