Wielkanoc 2023 – jak obchodzić Niedzielę Palmową?

Wielkanoc 2023 – jak obchodzić Niedzielę Palmową?

Niedziela Palmowa to ruchome święto chrześcijańskie, wypadające na tydzień przed Wielkanocą, tym samym rozpoczynające Wielki Tydzień.

Dlaczego święcimy palmy?

Święto to wiąże się ze zwyczajem przynoszenia do kościoła palem, które są święcone, na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Według polskiej tradycji palma chroni przed złem i chorobami. Kiedyś wierzono, że poświęcona zapewni bezpieczeństwo domownikom. Miała ona chronić nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Dawniej po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko po to by potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe.

Konkursy na najwyższą palmę

Najwyższe palmy mają ponad 10 m długości. W wielu miastach są organizowane konkursy. Rekord padł w województwie małopolskim na Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego w Lipnicy Murowanej. Najwyższa palma mierzyła 37 metrów i 78 centymetrów. Dodatkowo w różnych regionach Polski palmy są przygotowywane nieco inaczej.

  • Palma kurpiowska

Palma kurpiowska powstaje z pnia ściętej jodły lub świerku, oplecionego na całej długości wrzosem, borówką, widłakiem i zdobionego wstążkami i kwiatkami z bibuły. Ta technika zachowała się do dzisiaj na Kurpiach w miejscowości Łyse, gdzie od kilkudziesięciu lat odbywa się konkurs na najwyższą palmę.

  • Palmy wielkopolskie

Z kolei wielkopolskie palmy tworzone są z gałązek wierzbowych, wiklinowych, leszczynowych, porzeczkowych bądź malinowych. Gałązki wiązane są w snopek, a u góry mają charakterystyczny kształt „miotły”.

  • Palmy góralskie

Góralska czy podhalańska palma jest wykonana z pęku wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych witek oraz z bukszpanu i jałowca. W tym regionie są organizowane procesje, podczas których pokazywane są palmy. Odbywają się także konkursy na najpiękniejszą i najdłuższą palmę.

Reklama