Budowa nowej fabryki PepsiCo znacznie przyspieszyła

Prace nad budową zakładu PepsiCo, w którym produkowane będą przekąski, rozpoczęły się 1 sierpnia 2021 roku. Jak informuje realizator, prace znacznie przyspieszyły.

Montaż stalowej konstrukcji nowego zakładu przekąskowego PepsiCo jest już finalizowany – informuje Budimex, który odpowiada za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z  robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Wartość inwestycji wynosi ponad 350 mln zł. Zakład produkować będzie przekąski ziemniaczane oraz kukurydziane z dostaw od polskich rolników. Budimex w realizacji inwestycji odpowiada za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z  robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną.

Budowa fabryki PepsiCo w Środzie Śląskiej (mat. prasowe)

Powierzchnia działki budowlanej wynosi ok. 30,6 ha, a powierzchnia zabudowy ok. 54 700 mkw. Inwestycja ma posiadać najwyższe parametry ekologiczne. Budynek ma być zaopatrzony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie. Z myślą o ochronie środowiska zainstalowana zostanie również własna fotowoltaika na budynku biurowym oraz wysokiej klasy zakładowa oczyszczania ścieków, a także punkty zasilania samochodów elektrycznych. Zakład osiągnie neutralność klimatyczną do 2035 roku.

W Środzie Śląskiej Budimex realizuje pierwszy w Europie zakład PepsiCo, którego rozwiązania projektowe mają na celu organicznie śladu węglowego obiektu już na etapie budowy. Inwestycja ta zostanie wyposażona w zaawansowane i najbardziej efektywne technologicznie linie produkcyjne o najniższym zużyciu energii, wody i gazu na 1 kg produkcji.

Artur Popko, Prezes Budimex SA

Na placu budowy każdego dnia znajduje się blisko pół tysiąca pracowników. Korzystają z ponad setki różnego rodzaju sprzętów budowlanych.

Nowy zakład PepsiCo przyczyni się do istotnego zwiększenia naszych możliwości produkcyjnych. Ponadto zastosujemy w nim wszelkie najbardziej ekologiczne rozwiązania już stosowane w innych zakładach PepsiCo, a także całkowicie nowe. Dzięki temu obiekt, który powstaje będzie nie tylko w pełni nowoczesny, ale i sprzyjający idei zrównoważonego rozwoju.

Krzysztof Dudziński, Starszy Lider Projektu nowego zakładu w PepsiCo

Zakład składał się będzie z zespołu budynków. Wśród nich znajdzie się m.in. budynek produkcyjny, magazynowy, socjalno-biurowy, a także budynki techniczne.

Budowa fabryki PepsiCo w Środzie Śląskiej (mat. prasowe)

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 26 sierpnia 2021, wzięli udział Premier Mateusz Morawiecki, Prezes PepsiCo Europe Silviu Popovici, Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA Przemysław Bożek, Prezes Zarządu Budimex SA Artur Popko oraz Prezes Zarządu ARUP Elżbieta Cichońska.


Źródło: inf. prasowa

Reklama