Czołowe organizacje spożywcze apelują w sprawie systemu kaucyjnego

Czołowe organizacje spożywcze apelują w sprawie systemu kaucyjnego

Czołowe organizacje reprezentujące branżę spożywczą apelują do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska o wyłączenie opakowań po produktach mleczarskich z systemu kaucyjnego. Jak zaznaczają, stworzenie systemu zbiórki, który byłby jednocześnie wygodny dla konsumentów oraz bezpieczny pod względem sanitarnym i higienicznym jest niezwykle trudne i kosztowne.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Federacja Producentów Żywności oraz Związek Polskich Przetwórców Mleka skierowały do ministra Henryka Kowalczyka apel w sprawie projektu ustawy o systemie depozytowym. Organizacje wnoszą o wyłączenie ze zbiórki opakowań po produktach mleczarskich. 

Stworzenie wygodnego i bezpiecznego systemu będzie trudne i kosztowne

Stworzenie systemu zbiórki i przechowywania opakowań po aktywnych biologicznie produktach mleczarskich byłoby niezwykle trudne i kosztowne – tłumaczą w apelu organizacje. Jak zaznaczają, włączenie ich do zbiórki mogłoby paradoksalnie zniechęcić konsumentów do segregacji takich opakowań.

Przeczytaj też:

Jak wskazuje POHiD, PFPŻ i ZPPM, system depozytowy obejmujący opakowania po produktach mleczarskich nie będzie wygodny dla konsumentów, którzy musieliby trzymać przez wiele dni opakowania po mleku i jego przetworach w swoich domach. Z drugiej strony, wyzwaniem byłoby także zapewnienie bezpieczeństwa pod względem sanitarnym i higienicznym.

Opakowania po produktach mleczarskich są zbierane z sukcesem w ramach zbiórki pojemnikowej (selektywna zbiórka). Trudno nam wyobrazić sobie sytuację, w której konsumenci, zamiast korzystać ze zbiórki selektywnej, będą trzymać przez wiele dni opakowania po mleku i jego przetworach w swoich domach. Może to skutecznie zniechęcić do segregacji ww. opakowań.

POHiD, PFPŹ i ZPPM w apelu

Co więcej, odzyskanie materiały do recyklingu zanieczyszczonego biologicznie aktywnymi resztkami mleka i jego przetworów będzie drogie, a w znaczącej części właściwie niemożliwe. "Dlatego wyłączenie spod działania systemu kaucyjnego butelek po produktach mlecznych może paradoksalnie znacząco przyczynić się do zwiększenia ilości zbieranych opakowań po innych produktach oraz poprawić jakość odzyskiwanego materiału do ponownego wykorzystania" – uzasadniają organizacje.

Reklama