Mapa miłosnych obyczajów. Jak obchodzone są walentynki na świecie?

Mapa miłosnych obyczajów. Jak obchodzone są walentynki na świecie?

Na całym świecie zwyczaje walentynkowe są podobne. I chociaż nie w każdym kraju na świecie walentynki obchodzi się 14 lutego, to wszędzie jest to dzień bardzo pozytywnych emocji, przyjemnych gestów, wyrażających uczucia i pokazujących, że relacje międzyludzkie są czymś wyjątkowym, co warto celebrować niezależnie od narodowości czy zwyczajów.

Walentynki w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych walentynki obchodzone są bardzo hucznie i pokaźnie, co nie zawsze oznacza, że na pokaz. Amerykanie wysyłają miliony kartek walentynkowych. Tego dnia nie szczędzą pieniędzy na prezenty, nie tylko te symboliczne, ale także te bardziej pokaźne. Prezenty walentynkowe w Stanach Zjednoczonych daje się nie tylko ukochanym, ale także przyjaciołom, dzieciom czy innym członkom rodziny.

Włoskie święto zakochanych

Włosi uwielbiają walentynki i celebrują je niezależnie od wieku. W Vico del Gargano miasto ustrojone jest tysiącami pomarańczy a uliczkami miasta prowadzona jest procesja. Picie w Apulii soku pomarańczowego przynosi szczęście i radość. W Pozzoleone organizuje się specjalne targi świętego Walentego. W Umbrii, gdzie spoczywa Walenty, w niedzielę poprzedzającą walentynki, odbywa się Święto Zaręczyn. Pary z różnych stron świata przybywają w niezwykłe miejsce, by ślubować sobie miłość i wierność.

Walentynki w Słowenii

W Słowenii walentynki to pierwszy dzień, kiedy idzie pracować się w polu lub w winnicach. Słoweńcy wierzą również, że właśnie tego dnia ptaki łączą się w pary. Żeby jednak zobaczyć to na własne oczy, trzeba wyjść w pole zupełnie boso – nawet jeśli na zewnątrz panuje mróz, a na ziemi leży śnieg. Święto miłości w Słowenii obchodzi się kiedy indziej – 12 marca, w dzień św. Grzegorza, 22 lutego, w dzień św. Wincenta, lub 13 czerwca, w dzień św. Antoniego, patrona miłości.

Święto zakochanych w Czechach, Niemczech i Francji

Czesi obowiązkowo wybierają się na most Karola w Pradze, by zawiesić na nim kłódkę symbolizującą wieczną miłość. W Niemczech na walentynkowych kartkach królują… świnki, które w tym kraju są symbolem dobrobytu i – uwaga – pożądania. Więc zamiast pluszowych misiów tutaj pożądane są pluszowe świnki. We Francji częściej niż kartki wysyła się kwiaty. Wiele zakochanych par odwiedza tego dnia Paryż i obowiązkowo Wieżę Eiffla.

Walentynki w wykonaniu Walijczyków

Walijczycy święto miłości obchodzą wcześniej niż wszyscy. Już 25 stycznia, czyli w dzień św. Dwynwen – patronki kochanków, wręczają swoim ukochanym łyżki. Oczywiście nie byle jakie sztućce, ale piękne drewniane i rzeźbione łyżki, które najczęściej są ozdobione miłosnymi symbolami.

Walentynki w Japonii

W Japonii walentynki to święto mężczyzn. Tego dnia kobiety rozpieszczają swoich ukochanych i obdarowują ich słodkościami. Podobnie jest w Korei, płeć piękna wręcza sympatiom podarki, licząc, że mężczyzna odpłaci się prezentem 14 marca (Biały Dzień). Podobno jeśli kobieta w tym dniu nie dostanie żadnego drobiazgu, obchodzi później Czarny Dzień (14 kwietnia), podczas którego je się potrawę symbolizującą życie singla (makaron dzadzangmjon).