We wtorek 8 lutego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o piątej już podwyżce referencyjnej stopy procentowej. Wyniosła ona kolejne 50 pb. Stopy procentowe pozostają jednak realnie mocno ujemne, bo inflacja zapewne przekroczyła w styczniu 9%. Według Piotra Kuczyńskiego z Domu Inwestycyjnego Xelion niemal pewna jest kolejna podwyżka w marcu.
Stopy procentowe będą jeszcze wyższe
We wtorek 8 lutego Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe. Cykl podwyżek zaczął się w październiku, od ruchów gwałtowniejszych niż przewidywane, jednak od grudnia bankierzy centralni postępują w sposób przewidywalny, co uspokaja rynek i wpływa na umocnienie złotego. Realne stopy procentowe wciąż pozostają ujemne, bo inflacja w grudniu wyniosła 8,6%, a w styczniu zapewne przekroczyła 9%.
Przeczytaj też:
Pod koniec stycznia nie poznaliśmy szybkiego szacunku wzrostu cen, ponieważ RPP przelicza na początku roku wagi poszczególnych kategorii produktów w koszyku, więc informację o zmianie cen poznamy dopiero 15 lutego. Według prognoz portalu Macronext.pl wyniesie ona 9,3% rok do roku. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego na kolejnym posiedzeniu, przewidzianym na 8 marca, zobaczymy kolejną podwyżkę.
Tarcza Antyinflacyjna zostanie z nami na dłużej?
Piotr Kuczyński ocenia, że tarcza antyinflacyjna, która w drugim wydaniu zaczęła obowiązywać od 1 lutego najprawdopodobniej pozostanie z nami na dłużej niż planowano pierwotnie. Większość zmian, które zostały wprowadzone przez rząd w ramach tarczy ma działać do lipca tego roku. Analityk z DI Xelion uważa, że będzie ona nadal funkcjonować także w drugiej połowie roku.
Sytuacja w strefie euro. Wysoka inflacja nie jest przejściowa?
Wysoka inflacja, choć i tak znacznie niższa niż w Polsce, trapi także strefę euro. W styczniu br. wyniosła średnio 5,1%, przy czym na Litwie i w Estonii jest już dwucyfrowa, a w Belgii i na Słowacji wyniosła według szacunków 8,5%. Christine Lagarde w ostatnich wystąpieniach wyraźnie zmieniła ton na bardziej jastrzębi i przestała utrzymywać, że to zjawisko jest przejściowe. Możliwe więc, że nawet EBC podniesie w tym roku stopy procentowe. W przypadku Stanów Zjednoczonych rynek wycenia już nawet pięć podwyżek, z których pierwsza miałaby mieć miejsce w połowie marca.
Źródło: Newseria