PepsiCo Europe ogłosiło kolejne ambitne plany po wprowadzeniu strategii PepsiCo Positive. Firma do 2030 roku planuje wyeliminować pierwotne tworzywa sztuczne ze wszystkich opakowań chrupkich produktów, w tym chipsów i nachosów.
Zmiana będzie dotyczyła marek takich jak Walkers, Doritos i Lay's. Dzięki temu PepsiCo może osiągnąć nawet 40% redukację emisji gazów cieplarnianych. Opakowania tych produktów będą wytwarzane wyłącznie z plastiku chodzacego w 100% z recyklingu lub materiałów odnawialnych. Zawartość materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach PepsiCo będzie pochodzić z wcześniej używanego plastiku, a zawartość odnawialna będzie pochodzić z produktów ubocznych roślin, takich jak zużyty olej spożywczy lub odpady z masy papierniczej.
Pierwsze testy konsumenckie jeszcze w tym roku
Pierwsze testy opakowań odbędą się jeszcze w 2022 roku w Europie. W pierwszej połowie roku na rynku francuskim pojawią się produkty Lay's w opakowaniach pochodzących z odnawialnych materiałów. Z kolei opakowania pochodzące z recyklingu przejdą testy w Wielkiej Brytanii na asortymencie Walkers.
To już kolejny zdecydowany ruch PepsiCo. Jeszcze w grudniu 2021 roku firma rozpoczęła rozlewać napoje Pepsi i Mirinda do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET). Stając się tym samym pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu.
Elastyczny plastik w PepsiCo
Firma wykorzystuje elastyczny plastik do pakowania przekąsek. Jako że jest on lżejszy z porównaniu z alternatywnymi opakowaniami, charakteryzuje się niższym śladem węglowym. Jednak jak zaznacza PepsiCo, firma zdaje sobie sprawę z konieczności zmian. Ate powinny dążąć do zmniejszenia ilości wykorzystywanych pierwotnych tworzyw sztucznych opartych na paliwach kopalnych i doprowadzić do obiegu zamkniętego opakowań elastycznych.
Poza przejściem na materiały odnawialne i pochodzące z recyklingu, PepsiCo opracowało program „Making Bags Better”, który skupi się na szeregu inwestycji i innowacji, dzięki którym bardziej elastyczne tworzywa sztuczne będą poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane w Europie.