TOP 10 zawodów. Na tych stanowiskach od razu znajdziesz pracę

TOP 10 zawodów. Na tych stanowiskach od razu znajdziesz pracę

Po pandemicznym szoku 2020 roku rynek pracy zdaje się odbudowywać. Rośnie nie tylko liczba miejsc pracy w Polsce, ale także mediana miesięcznych wynagrodzeń. Wśród 10 kategorii z najwyższych wzrostem ofert pracy znalazła się zarówno gastronomia, jak i handel.

Jak pokazuje opracowanie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, w listopadzie 2021 r. do urzędów pracy zgłoszono 112,1 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej – to o ponad 30 tys. (37,2%) więcej niż w roku ubiegłym. Z kolei według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2021 r., mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych osób zatrudnionych w Polsce w 2021 r. wyniosła 5 700 zł brutto i była wyższa o 600 zł niż rok wcześniej.

Rośnie liczba miejsc pracy

Mimo trwającej pandemii na rynku pracy było zdecydowanie więcej ogłoszeń. Pokazują to dane zebrane przez OLX – liczba aktywnych ogłoszeń w serwisie w kategorii Praca w ujęciu rocznym w 2021 r. wzrosła o ponad 28%, porównując wyniki z rokiem poprzednim. Największy wzrost odnotowała branża HR (o 108%). Na kolejnej pozycjo, z wynikiem niższym o ponad połowę, znalazły się call center, konsultant telefoniczny, sprzedaż i obsługa klienta (54%). 

Trzeci wynik z największym wzrostem w liczbie ogłoszeń przypadł branży gastronomicznej (52 proc.), która mimo trudnego początku roku (lokale gastronomiczne były nadal zamknięte), w następnych miesiącach radziła sobie już coraz lepiej. W gastronomii 2021 r. był więc zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Jak informowała Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, w 2020 r. branża ze względu na zamknięcie rynku straciła ok. 30 mld zł.

Wśród 10 kategorii, które w 2021 roku odnotowały najwyższy wzrost liczby ofert pracy, stawkę zamyka handel. Na przestrzeni roku liczba ofert na stanowisko kasjer, pracownik sklepu wzrosła aż o 30%.

Top 10 kategorii z największym wzrostem w liczbie ofert rok do roku (2020/2021):

  • HR (wzrost o 108%),
  • Call center, konsultant telefoniczny, sprzedaż i obsługa klienta (+54%),
  • Gastronomia (+52%),
  • Hostessa (+45%),
  • Transport, spedycja (+41%),
  • Hotelarstwo (+37%),
  • Marketing / PR / media (+37%),
  • Edukacja (+32%),
  • Finanse / księgowość (+30%),
  • Kasjer, pracownik sklepu (+30%).

Postanowienia noworoczne? Nowa praca

Jak informuje dyrektor kategorii Praca w OLX, Paweł Świderski, szczególnym miesiącem jeśli chodzi o poszukiwanie pracy wśród użytkowników OLX jest styczeń. 

W kategorii Praca na OLX co roku w styczniu obserwujemy wzmożoną aktywność osób poszukujących pracy. W tym roku również widzimy w tych pierwszych tygodniach stycznia, że w najintensywniejszym momencie liczba odpowiedzi kandydatów jest wyższa o ok. 25 proc. w porównaniu ze szczytowym momentem w grudniu ubiegłego roku. Dla pracodawców to sygnał, że warto w tym okresie szukać nowych pracowników.

Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX

Co ciekawe, z badania OLX wynika, że pracownicy mają coraz większą świadomość, że otwartość na opcje przekwalifikowania się może im zapewnić ciekawy rozwój zawodowy oraz większe pole manewru w przypadku konieczności zmiany pracy.

Jak pokazuje opracowanie „Nowe spojrzenie na rynek pracy – OLX Praca. Know How 2021”, aż 3 na 4 pracowników jest gotowych przekwalifikować się lub przebranżowić, aby otrzymać pracę. Pokazują to również międzynarodowe badania – w jednym z nich, autorstwa firmy Oracle oraz Workplace Intelligence, aż 83% pracowników stwierdziło, że chcą rozwinąć swoją karierę lub dokonać zmian w karierze w ciągu najbliższego roku. Z kolei 73% badanych chce zacząć zmianę zawodową właśnie teraz.


Źródło: OLX

Reklama