Inflacja w grudniu znowu w górę. Wpłynęły na to ceny żywności

Inflacja w grudniu znowu w górę. Wpłynęły na to ceny żywności

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6% – podaje Główny Urząd Statystyczny. Najwyższy wzrost w porównaniu z listopadem zanotowały ceny żywności.

GUS opublikował finalny odczyt inflacji, a ta w grudniu 2021 r. wyniosła aż 8,6%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,9%. Grudniowy odczyt potwierdził wstępne szacunki, które Urząd opublikował przed tygodniem. 

Źródło danych: GUS

Najmocniejszy wzrost cen żywności

Największy wpływ na grudniową inflację miały rosnące ceny żywności, których wzrost wyniósł aż 2,3% w porównaniu w poprzednim miesiącem. Poskutkowało to podwyższeniem wskaźnika o 0,55 p.p. Najbardziej w tym czasie podrożały owoce (+6,1%), mięso wołowe (+5,1%), masło (+4,5%), warzywa (+4,4%). 

Źródło danych: GUS

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 10,0%), żywności (o 8,7%) oraz transportu (o 22,7%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,50 p.p., 2,14 p.p. i 2,04 p.p. – informuje urząd. W tej perspektywie najwyższy wzrost odnotowało mięso drobiowe, którego cena wzrosła o 30,1%, tłuszcze roślinne (wzrost o 24,5%) oraz cukier (wzrost o 22,3%).

Czy zerowy VAT na żywność obniży ceny na półkach?

Jak komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, w kontekście ostatnich działań rządu wzrosty cen żywności wydają się być kluczowe. A ta podrożała o 8,7% r/r. Ceny niektórych produktów w porównaniu do 2020 roku wzrosły nawet o 20%.

To oznacza, że rządowa tarcza antyinflacyjna może nie przynieść oczekiwanych efektów. Obniżka VAT, od lutego, do 0% na żywość i gaz oraz zmniejszenie podatku na paliwa do 8% może oznaczać, że ceny w sklepach w lutym i marcu będą na poziomie i tak wysokich cen z listopada  2021 r., ponieważ dynamika wzrostu cen żywności w ujęciu miesięcznym przekracza już 2%. 

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Przeczytaj też:

W styczniu inflacja na poziomie 8,1%?

Dane za luty będą również uwzględniać rozwiązania Polskiego Ładu, tj. wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym, w wielu branżach wymuszony działaniami rządu wzrost cen usług i produktów – zauważa ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Gdyby jednak na rynku wystąpiły sprzyjające warunki do obniżki cen w gospodarce (spadek cen surowców, zwiększenie zapasów gazu, studzenie gospodarki przez wyższe stopy) to kluczowe pozostaje ciągle pytanie o moment zakończenia działania tarcz antyinflacyjnych, a tak naprawdę o skutki tego zakończenia. Może się bowiem okazać, że koszty budżetowe tych rozwiązań będą na tyle wysokie, że rząd rękami Narodowego Banku Polskiego będzie ponownie zmuszony do dodruku pustego pieniądza, jednocześnie realne ujemne stopy procentowe będą ciągle wspierały konsumpcję, a co z tym idzie ponownie będziemy obserwować wzrost cen usług i towarów.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Jak zapowiada Mariusz Zielonka, mimo wszystko efekt działania tarczy antyinflacyjnej będzie widoczny w styczniowym wskaźniku inflacji. "Według naszych prognoz w styczniu inflacja w ujęciu rocznym będzie wynosić 8,1%" – dodaje.

Reklama