Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6% – podaje Główny Urząd Statystyczny. Najwyższy wzrost w porównaniu z listopadem zanotowały ceny żywności.
GUS opublikował finalny odczyt inflacji, a ta w grudniu 2021 r. wyniosła aż 8,6%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,9%. Grudniowy odczyt potwierdził wstępne szacunki, które Urząd opublikował przed tygodniem.
Najmocniejszy wzrost cen żywności
Największy wpływ na grudniową inflację miały rosnące ceny żywności, których wzrost wyniósł aż 2,3% w porównaniu w poprzednim miesiącem. Poskutkowało to podwyższeniem wskaźnika o 0,55 p.p. Najbardziej w tym czasie podrożały owoce (+6,1%), mięso wołowe (+5,1%), masło (+4,5%), warzywa (+4,4%).
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 10,0%), żywności (o 8,7%) oraz transportu (o 22,7%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,50 p.p., 2,14 p.p. i 2,04 p.p. – informuje urząd. W tej perspektywie najwyższy wzrost odnotowało mięso drobiowe, którego cena wzrosła o 30,1%, tłuszcze roślinne (wzrost o 24,5%) oraz cukier (wzrost o 22,3%).
Czy zerowy VAT na żywność obniży ceny na półkach?
Jak komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, w kontekście ostatnich działań rządu wzrosty cen żywności wydają się być kluczowe. A ta podrożała o 8,7% r/r. Ceny niektórych produktów w porównaniu do 2020 roku wzrosły nawet o 20%.
Przeczytaj też:
W styczniu inflacja na poziomie 8,1%?
Dane za luty będą również uwzględniać rozwiązania Polskiego Ładu, tj. wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym, w wielu branżach wymuszony działaniami rządu wzrost cen usług i produktów – zauważa ekspert z Konfederacji Lewiatan.
Jak zapowiada Mariusz Zielonka, mimo wszystko efekt działania tarczy antyinflacyjnej będzie widoczny w styczniowym wskaźniku inflacji. "Według naszych prognoz w styczniu inflacja w ujęciu rocznym będzie wynosić 8,1%" – dodaje.