KRIR: dla rolników „watowców” rozwiązania z tarczy nie będą korzystne

KRIR: dla rolników „watowców” rozwiązania z tarczy nie będą korzystne

11 stycznia br. premier ogłosił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która ma wejść w życie od 1 lutego 2022 roku. Przede wszystkim polegaja one na obniżeniu podatków VAT, w tym wyzerowaniu tej stawki na nawozy oraz obniżeniu z 22% do 8% w przypadku paliw.

Jak zaznaczył premier, zniesienie podatku VAT na nawozy do produkcji rolnej to istotne wsparcie polskich producentów żywności. Ale czy na pewno? Krajowa Rada Izb Rolniczych nie jest tego taka pewna.

Po przeanalizowaniu ewentualnych skutków obniżenia podatku VAT do zera od nawozów i z 23% do 8% od paliw, Zarząd KRIR wystąpił do Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka wskazując, że dla rolników tzw. „watowców” rozwiązania te nie będą korzystne.

Jak wyjasnia KRIK: "Znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT".

Zdaniem samorządu rolniczego aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek należałoby wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych.

Reklama