Wyższa stawka akcyzy na alkohol - co musisz wiedzieć

Wyższa stawka akcyzy na alkohol - co musisz wiedzieć

Stawka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie od 1 stycznia 2022 roku wzrasta o 10%.

Akcyza na alkohol

Producentów alkoholi, przez kolejne lata obowiązywać będzie tzw. "mapa drogowa", czyli harmonogram, który zakłada coroczne podnoszenie stawki o 5% przez 5 następnych lat. Wskutek planowanego podatku wódka będzie kosztowała nawet 50 zł – informował Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

To może Cię zainteresować:

Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy zwraca uwagę na to, że nie jest to pierwsza podwyżka, która uderza w branżę.

Projekt nowelizacji ustawy akcyzowej zakłada 10% podwyżkę w 2022 roku oraz kroczące, 5% podwyżki akcyzy w kolejnych latach. Dokładając do tego fakt, że w zeszłym roku mieliśmy już podwyżkę akcyzy na wyroby spirytusowe o 10% oraz dodatkowy podatek od małych formatów, to w sumie ten skumulowany wzrost sięgnie kilkudziesięciu procent.

Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy

Jak informuje Magdalena Zielińska, jeśli chodzi o wpływ tej podwyżki na cenę wina na półce sklepowej to trzeba spojrzeć na sprawę kompleksowo.

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia ze znacznymi wzrostami kosztów produkcji takimi jak: koszty energii, opakowań czy te związane z zatrudnieniem pracowników. W związku z tym wzrost akcyzy będzie kolejną składową tych podwyżek. Wzrośnie marża na kolejnych etapach całego łańcucha dystrybucyjnego. W efekcie przedsiębiorcy działający w branży winiarskiej spodziewają się że cena wina z segmentu do 20 zł wzrośnie w przyszłym roku o ok. 1,5 zł.

Magdalena Zielińska, Prezes Zarządu, Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa

Również branża spirytusowa podkreśla, że wyższe koszty produkcji są dla niej coraz mocniej odczuwalne, a dodatkowy wzrost akcyzy najsilniej odczują konsumenci.

Biorąc pod uwagę lawinowo rosnące koszty dla producentów – w tym koszty materiałów, zbóż, spirytusu, butelek i tu można by wymieniać jeszcze bardzo długo – pod koniec tej mapy drogowej półlitrowa butelka wódki będzie kosztować nawet 50 zł. Z punktu widzenia konkurencyjności jest to fatalna informacja dla branży.

Krzysztof Kouyoumdjian, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w CEDC International

W sprawie akcyzy wypowiadała się już Katarzyna Lubnauer, zarzucając pomysłodawcom ustawy ukrywanie przed opinią publiczną prawdziwych powodów wprowadzenia wyższej stawki daniny.

To jest ciekawe:

Ulga dla polskich producentów

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, 28 grudnia 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym dzięki czemu drobni, niezależni producenci napojów alkoholowych płacić będą od swoich wyrobów o połowę niższą akcyzę. Zapisy nowelizacji dotyczą:

  • małych producentów wina,
  • małych producentów napojów fermentowanych (np. małych producentów win owocowych, cydrów),
  • małych producentów wyrobów pośrednich (w tym małych producentów wyrobów alkoholizowanych, np. miodów pitnych półtoraków i dwójniaków).

Ponadto 50 proc. podstawowej stawki akcyzy zapłacą gorzelnie należące do producentów owoców produkujące alkohol etylowy z owoców dostarczonych im przez sadowników. Roczny limit w takim przypadku określony na 30 litrów czystego alkoholu będzie dotyczył producenta owoców i osób z nim zamieszkujących, pod warunkiem przeznaczenia alkoholu wyłącznie do konsumpcji własnej.

Ministerstwo FInansów