Stawka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie od 1 stycznia 2022 roku wzrasta o 10%. Na tym się jednak nie skończy. Według przyjętej nowelizacji ustawy, podatek akcyzowy będzie podnoszony każdego roku, aż do 2027 roku.
Akcyza na alkohol – co się zmienia?
Producentów alkoholi przez kolejne lata obowiązywać będzie tzw. "mapa drogowa", czyli harmonogram, który zakłada coroczne podnoszenie stawki o 5% przez 5 następnych lat. Wskutek planowanego podatku wódka będzie kosztowała nawet 50 zł – informował Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
To może Cię zainteresować:
To efekt przyjętej w grudniu 2021 roku nowelizacji przepisów akcyzowych. Zgodnie ze zmianami, 1 stycznia 2022 o 10% wzrosła stawka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (z wyłączeniem cydru i perry). Kolejna, tym razem 5%, podwyżka akcyzy miała miejsce w styczniu 2023 roku. O tyle będzie wzrastać stawka każdego roku, aż do 2027.
Konsumenci odczują wzrost akcyzy przy półce sklepowej
Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy zwraca uwagę na to, że nie jest to pierwsza podwyżka, która uderza w branżę.
Jak informuje Magdalena Zielińska, jeśli chodzi o wpływ tej podwyżki na cenę wina na półce sklepowej, to trzeba spojrzeć na sprawę kompleksowo.
Również branża spirytusowa podkreśla, że wyższe koszty produkcji są dla niej coraz mocniej odczuwalne, a dodatkowy wzrost akcyzy najsilniej odczują konsumenci.
W sprawie akcyzy wypowiadała się już Katarzyna Lubnauer, zarzucając pomysłodawcom ustawy ukrywanie przed opinią publiczną prawdziwych powodów wprowadzenia wyższej stawki daniny.
W podwyżce akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe nie chodzi o żadne zdrowie, a tylko o kasę do budżetu.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) October 28, 2021
Kasa Misiu, kasa.#akcyza #alkohol #papierosy pic.twitter.com/1dfhYBEwGv
Ulga dla polskich producentów
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, 28 grudnia 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym dzięki czemu drobni, niezależni producenci napojów alkoholowych płacić będą od swoich wyrobów o połowę niższą akcyzę. Zapisy nowelizacji dotyczą:
- małych producentów wina,
- małych producentów napojów fermentowanych (np. małych producentów win owocowych, cydrów),
- małych producentów wyrobów pośrednich (w tym małych producentów wyrobów alkoholizowanych, np. miodów pitnych półtoraków i dwójniaków).
.@prezydentpl podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wesprze małych, regionalnych producentów napojów alkoholowych.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) December 30, 2021
Dzięki temu drobni, niezależni producenci napojów alkoholowych płacić będą od swoich wyrobów o połowę niższą #akcyza.https://t.co/T2wSIYxw9h