Czy Polacy chcą obostrzeń w sklepach? Z pomocą przychodzą nowe technologie

Czy Polacy chcą obostrzeń w sklepach? Z pomocą przychodzą nowe technologie

Jak wynika z listopadowych badań coraz większa liczba Polaków opowiada się za wprowadzeniem ograniczeń w dostępie do niektórych miejsc jak np. sklepy czy restauracje.

Poparcie obostrzeń dla niezaszczepionych osób potwierdzają wyniki kolejnych badań. Według sondażu przygotowanego dla "Gazety Wyborczej" przez Kantar[1], aż 55% Polaków poparłoby takie rozwiązanie. Z kolei badanie IBRiS dla serwisu "Wydarzenia"[2] wskazało, że osoby niezaszczepione powinny mieć zakaz wstępu do publicznych według prawie 54% badanych, z których aż 27,9% ma zdecydowane zdanie na ten temat.

Dlaczego sklepy nie kontrolują limitów?

Na ten moment w sklepach obowiązują restrykcje, które Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 1 grudnia br. Dotyczą one wyłącznie limitu osób w placówkach, który wynosi 1 osobę na 15 mkw. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku restauracji, które obowiązuje 30% limit obłożenia (z wyłączeniem osób z certyfikatem covidowym).

Powodów, dla których placówki handlowe rozluźniły kontrolę liczby kupujących jest przynajmniej kilka. Z jednej strony wzmożony okres zakupów przed świętami sprawia, że znacznie trudniej jest oddelegować pracownika (lub pracowników, jeśli sklep ma kilka wejść) do jednego zadania, jakim jest zliczanie konsumentów.

Często podnoszony jest także argument, że placówki mają ogromną powierzchnię i nawet w okresie świątecznym spełniają wytyczne zawarte w rozporządzeniach. Należy tu jednak wyraźnie podkreślić, że klienci mają tendencję do kumulowania się w niektórych działach sklepu. Wyraźnie widać, że w ostatnich tygodniach znacznie większy ruch panuje w działach z ozdobami świątecznymi, kosmetykami czy produktami spożywczymi, a działy remontowe czy rowerowe świecą pustkami.

Każdy konsument ma prawo oczekiwać, że placówka handlowa zapewni mu bezpieczeństwo robienia zakupów. Klienci rozumieją zasadność limitów i widać to doskonale w najmniejszych osiedlowych sklepach. Nikogo nie dziwi fakt, że przed małymi sklepami ustawiają się kolejki, a do środka może wejść tyle osób, ile przewiduje limit. Niestety wiele placówek handlowych tylko informuje kupujących o dozwolonej liczbie jednocześnie przebywających w obiekcie osób na kartce na drzwiach wejściowych, przerzucając odpowiedzialność na swoich klientów. Zamiast tego sprzedawcy detaliczni powinni dać jasny sygnał – pilnujemy limitów i u nas zrobisz zakupy bezpiecznie.

Ewa Pytkowska, szefowa polskiego oddziału Checkpoint Systems Polska

Automatyzacja procesu kontroli limitów w sklepach

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie dystansu społecznego albo koordynacja natężenia ruchu w sklepach (np. rozładowywanie zatorów na linii kas) z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania typu Smart Occupancy. Automatyzują one cały proces i jednocześnie wysyłają proste i czytelne komunikaty do klientów. Na podstawie obrazu z kamer zlicza on liczbę osób wewnątrz i w przypadku przekroczenia limitu wyświetla na ekranie umieszczonym przed wejściem stosowną informację zakazującą wstępu. Jest on szczególnie przydatny w placówkach posiadających kilka wejść i wyjść.

Elektroniczne oko kamery umieszcza się przy każdym z nich, a system automatycznie agreguje dane ze wszystkich źródeł. Duże ekrany wyświetlają czytelne komunikaty tekstowe i wizualne np. w formie sygnalizacji świetlnej. Co ciekawe Smart Occupancy zapewnia nie tylko bezpieczeństwo klientów i pracowników, ale daję dostęp do wielu przydatnych danych.

Analityka bazująca na kamerach 3D zbiera bardziej dokładne i precyzyjne dane, niż wciąż stosowane przestarzałe systemy bazujące na podczerwieni. Wiedza o natężeniu ruchu w sklepach pozwala dokładnie planować liczbę personelu, obsady kasowej czy planować dostawy. System umożliwia także wydzielanie stref na terenie placówki handlowej, do których automatycznie reguluje dostęp konsumentów. Mogą to być właśnie strefy świąteczne czy promocyjne.


Źródło: Checkpoint Systems PolskaCheckpoint Systems Polska

[1] https://wyborcza.pl/7,75398,27829243,sondaz-wyborczej-wieksz0osc-polakow-za-obostrzeniami-dla-niezaszczepionych.html
[2] https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-19/obowiazkowe-szczepienia-i-obostrzenia-wobec-niezaszczepionych-nowy-sondaz-dla-wydarzen-polsatu/