Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia w całym kraju. Co się zmieniło?

Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia w całym kraju. Co się zmieniło?

We wtorek miała miejsce konferencja ministra zdrowia podczas której ogłoszono zaostrzenie obecnych obostrzeń oraz wprowadzenie nowych. Jest to wynikiem zbliżających się świąt oraz nowym wariantem koronawirusa – Omnikronem.

14 grudnia zostało opublikowane rozporządzenie, które przedłuża większość obowiązujących aktualnie obostrzeń do 31 stycznia 2022 roku, a także wprowadza nowe. Dotyczą one m.in. nauki zdalnej, testów dla podróżnych oraz limitów osób. 

Nowe limity osób

Od 15 grudnia zacznie obowiązywać limit 30% obłożenia w restauracjach, barach i hotelach. Nie będą w nich brane pod uwagę osoby zaszczepione. Choć weryfikacja zaszczepienia nadal pozostaje po stronie przedsiębiorcy.

Na tych samych zasadach obowiązywać będzie limit 30% w kinach, teatrach, obiektach sportowych oraz sakralnych.

Dodatkowo w lokalach gastronomicznych odległość pomiędzy stolikami ma wynosić minimum 1,5 metra. Wyjątkiem są restauracje, w których między stolikami ustawione są przegrody o wysokości minimum 1 metra ponad powierzchnią stolika.

Źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Zamknięte dyskoteki i kluby

Wraz z 15 grudnia zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsce do tańczenia. Wyjątkiem ma być noc sylwestrowa, czyli przypadająca na 31 grudnia/1 stycznia. Wtedy obowiązywać będą ograniczenia klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Nowe zasady kwarantanny

Od 15 grudnia zmienią się także zasady dla osób mieszkających z zakażonymi Sard-CoV-2. Od połowy miesiąca bez względu na posiadany certyfikat covidowy będą oni mieli obowiązek wykonania testu.

W rozporządzeniu zawarto dodatkowy warunek. Osoba mieszkająca z kimś zakażonym koronawirusem, będzie zwolniona z odbywania obowiązkowej kwarantanny jeśli wynik jej testu okaże się negatywny. 

Źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Nauka zdalna od 20 grudnia

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostaje nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich. W ten sposób MZ chce wykorzystać zbliżający się czas ferii i wydłużyć okres stacjonarnej nieobecności w szkołach. Żłobki, przedszkola i uniwersytety zostają otwarte.

Źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Podróżni spoza strefy Schengen

Zmiany nie ominęły również podróżnych. Od 15 grudnia przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie obowiązywał test wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

Źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Obowiązkowe szczepienia

Adam Niedzielski zapowiedział też, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do wprowadzenia szczepień obowiązkowych służb medycznych od 1 marca. Prace w tej materii prowadzone są również w odniesieniu do służb mundurowych i nauczycieli. Oznacza to, że te trzy grupy zawodowe będą mogły pracować jedynie wtedy, kiedy będą zaszczepione.

Jakie obostrzenia obowiązują od 1 grudnia?

Pierwsze wprowadzone przez rząd obostrzenia związane w nowym wariantem koronawirusa zaczęły obowiązywać w Polsce 1 grudnia. Wśród nich nadal obowiązującymi pozostają:

  • limit 1 osoba na 15 mkw. w sklepach oraz punktach typu siłownia, strefa fitness, na kongresach, konferencjach
  • limit 100 osób dla zgromadzeń i uroczystości
  • zakaz lotów do siedmiu krajów Afryk. 14 dni kwarantanny bez możliwości zwolnienia po teście dla wracających
  • 14-dniowa kwarantanna dla osób wracających spoza strefy Schengen. Zwolnienie z niej, po wykonaniu testu PCR, najwcześniej po 8 dniach (nie dotyczy osób zaszczepionych)

 

Reklama