Najlepiej sprzedające się produkty bez laktozy

Zwykłe mleko do lamusa – rośnie sprzedaż wariantu bez laktozy i napojów roślinnych. Jak informuje CMR, dystrybucja tego typu produktów w sklepach małoformatowych do 300 mkw w ciągu ostatnich 3 lat wzrosła z 50% do 70%.

Coraz liczniej występujące alergie pokarmowe, a także trendy konsumenckie sprawiły, że kategoria produktów mlecznych bez laktozy rozwija się w zaskakującym tempie. Które z pozycji są liderami sprzedaży w segmencie produktów bez laktozy?

Centrum Monitorowania Rynku podkreśla silny trend wzrostowy w kategorii produktów mlecznych bez laktozy. Analizy instytutu potwierdzają, że z roku na rok rośnie ich dystrybucja.

Małe sklepy aktualnie mają w ofercie około 5 różnych wariantów produktów mlecznych bez laktozy. Jeszcze 3 lata temu wyroby te były dostępne średnio w połowie sklepów małoformatowych, obecnie ich dystrybucja jest na poziomie 70%. To oznacza, że średnio 7 sklepów na 10 ma w swojej ofercie produkty mleczne bez laktozy.

dr Magdalena Wilgatek, business development manager, CMR

Struktura sprzedaży produktów bez laktozy

Jeśli chodzi o strukturę wartości sprzedaży, to najpopularniejszą kategorią mleczną bez laktozy jest mleko. Odpowiada ono za ponad połowę (51%) wartości sprzedaży całego segmentu. Kolejne miejsce zajmują sery żółte z wynikiem 20%, a podium zamykają jogurty naturalnie – 10%. Mniejsze znaczenie mają serki kanapkowe (5%), serki wiejskie (3%) oraz jogurty łyżeczkowe (2%).

Możemy powiedzieć, że z roku na rok spada zainteresowanie zwykłym mlekiem, rośnie natomiast popularność jego roślinnych zamienników oraz mleka bez laktozy. Z danych zebranych od stycznia do września tego roku wynika, że kategoria mleka bez laktozy jest warta ok. 49 mln złotych w kanale dystrybucji jakim są sklepy małoformatowe. To nadal niewiele w porównaniu ze zwykłym mlekiem, która to kategoria warta jest ok. 630 mln zł.

dr Magdalena Wilgatek

Najlepiej sprzedające się produkty bez laktozy

Według rankingu najlepiej sprzedających się produktów mlecznych bez laktozy, stworzonego przez CMR na podstawie danych paragonowych ze sklepów małego formatu, pierwszą piątkę w zdecydowanej mierze okupują różne pozycje mleka bez laktozy – aż 4 pozycje. Tylko jedno miejsce zajął wariant żółtego sera. Najlepiej sprzedającym się produktem w kategorii jest Mleko Wydojone bez laktozy formy MLEKOVITA.

Te produkty nie zawierają laktozy:

Reklama