MZ zdecydowało o przedłużeniu certyfikatów COVID bez decyzji na poziomie UE

MZ zdecydowało o przedłużeniu certyfikatów COVID bez decyzji na poziomie UE

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przedłużeniu certyfikatu COVID po przyjęciu trzeciej dawki. Dokument dostępny jest dla wszystkich zaszczepionych w Internetowym Koncie Pacjenta i aplikacji m-obywatel. Po przyjęciu trzeciej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – drugiej dawki) Unijny Certyfikat COVID będzie przedłużany na kolejny rok.

Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski wyjaśnia, że decyzja o wydłużeniu okresu ważności certyfikatu na kolejny rok została podjęta w oparciu o rekomendację Rady Medycznej. „Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej” – dodaje.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest zaświadczeniem, które ułatwia swobodne przemieszczanie się po terenie Unii Europejskiej w czasie pandemii. UCC jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Turcji, Północnej Macedonii, Albanii, Ukrainie, Andorze, Izraelu, Maroku, Monako, Panamie, San Marino, Watykanie i na Wyspach Owczych. Obecnie osoby posiadające certyfikat nie są także wliczane do limitu osób uczestniczących w wydarzeniach objętych ograniczeniami, w tym weselach, konferencjach itp.

Przeczytaj także:

Od 2 listopada wszyscy pełnoletni Polacy mogą zaszczepić się przypominającą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Trzecią dawkę można przyjąć po upływie 6 miesięcy od podstawowego schematu szczepień. Do dzisiaj dawkę przypominającą przyjęło już ponad 1,2 mln Polaków.

 

Foto: gov.pl