70% firm uważa, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaszkodzi gospodarce

70% firm uważa, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaszkodzi gospodarce

Większość firm ocenia, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości prawa polskiego nad unijnym szkodzi Polsce i konfliktuje nas z Unią Europejską. 70% jest przekonanych, że będzie miał niekorzystny wpływ na gospodarkę – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Jedynie średnio co piąty przedsiębiorca sądzi, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie konfliktuje nas z UE i nie szkodzi Polsce. Nie ma zdania na ten temat 5% firm. Najbardziej krytyczne wobec wyroku TK są firmy średnie (77%), małe (72%) i duże (64%).

70% firm zgadza się ze stwierdzeniem, że wyrok TK będzie miał niekorzystny wpływ na gospodarkę. Przeciwnego zdania jest 22% przedsiębiorców, 8% nie ma zdania w tej sprawie. Niekorzystnego wpływu wyroku TK na gospodarkę obawiają się szczególnie firmy średnie (74%), małe (69%) i duże (68%).

54% przedsiębiorców zgadza się ze stwierdzeniem, że skutki wyroku TK będą miały niekorzystny wpływ na ich firmy. 41% jest przeciwnego zdania, 5% nie ma sprecyzowanej opinii. Z kolei 36% przedsiębiorców zgadza się ze stwierdzeniem, że wyrok TK to dobry krok, aby ochronić suwerenność Polski. Nie zgadza się zaś z taką tezą 56% firm. Nie ma zdania 8% firm.

 

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu" przeprowadził w drugiej połowie października br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Reklama