Eksport polskich produktów drobiarskich do Chin został wstrzymany prawie pięć lat temu. Powodem tej decyzji była występująca w kraju ptasia grypa. Ponowne uruchomienie tego kierunku handlowej wymiany stało się obecnie priorytetem dla polskiej branży drobiarskiej. Właśnie trwa dopracowywanie szczegółów porozumienia w tej sprawie.
Polsko-chińskie porozumienie ws. drobiu
Porozumienie Polski z Chinami o regionalizacji sprzedaży drobiu i mięsa zostało wypracowane między prezydentem Andrzejem Dudą i przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem w czerwcu 2024 roku. Jak przyznaje Dariusz Goszczyński z Krajowej Rady Drobiarstwa, jest to "kluczowy dokument umożliwiający prowadzenie płynnego eksportu". Od tego czasu strona polska i chińska odbyły wiele spotkań.
"W listopadzie mieliśmy przedstawicieli inspekcji z Chin, wiemy, że ten audyt wypadł pozytywnie. W tej chwili czekamy na finalne ustalenia i miejmy nadzieję, że do końca tego roku te techniczne rozmowy zostaną zakończone i zaraz potem będzie oficjalne podpisanie przez przedstawicieli obu krajów" – informuje Goszczyński.
Zakaz eksportu polskiego drobiu do Chin
Chiny wstrzymały import mięsa drobiowego i produktów drobiowych z Polski w 2020 roku ze względu na wykryte ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Realna nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy pojawiła się po czeterech latach. W czerwcu 2024 roku głowy obydwu państw wypracowały porozumienie, na mocy którego Polska ma zostać objęta regionalizacją sprzedaży drobiu. Na czym to polega?
Status regionalizacji umożliwia eksport mięsa drobiowego z Polski do Chin, nawet jeśli lokalnie pojawi się ognisko ptasiej grypy – w takiej sytuacji zakaz importu obejmie jedynie regiony dotknięte ptasią grypą, a nie cały kraj, więc eksport z Polski będzie się odbywać z miejsc wolnych od tej choroby.
Ma to minimalizować straty dla polskiego eksportu drobiu. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w tym roku w Polsce wykryto 46 ognisk ptasiej grypy u drobiu, w ubiegłym roku było ich 68, a łącznie utrzymywane było w nich ponad 1 mln sztuk drobiu.
W 2019 roku, przed decyzją chińskich władz, polscy producenci eksportowali chiński rynek ok. 25 tys. t mięsa i innych produktów – informuje Goszczyński dodając przy tym, że potencjał odbiorców z Państwa Środka jest znacznie większy.
Polskie mięso w Korei Południowej
Kolejnym celem branży jest otwarcie rynku Korei Południowej na drób z Polski. Niedawno inspektorzy z tego kraju wizytowali polskie zakłady. W razie ich pozytywnej opinii szanse na eksport do Korei Południowej otrzyma ok. 30 producentów. W tym roku Polska odzyskała też możliwość eksportu drobiu do innych krajów azjatyckich.
Grudniowe prognozy izby wskazują, że sektor drobiarski odnotuje w tym roku ok. 5% wzrost produkcji. Polska jest pod względem jej wielkości liderem w UE, produkując rocznie ok. 3,2 tys. t, z czego za granicę trafia ok. 60% W 2023 roku wyeksportowaliśmy 1,7 mln t mięsa drobiowego o wartości ponad 4 mld euro. Jest to jeden z najczęściej eksportowanych produktów rolno-spożywczych z Polski. Globalne zapotrzebowanie na drób stale rośnie, kosztem innych rodzajów mięs.
źródło: newseria
foto: stockadobe(davit85)