Chiny otwierają się na polski drób. Prezydent podpisał kluczowe porozumienie

Chiny otwierają się na polski drób. Prezydent podpisał kluczowe porozumienie

Prezydent Andrzej Duda ogłosił zawarcie kluczowych porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin. Wśród nich znalazło się to dotyczące tzw. regionalizacji w odniesieniu do sprzedaży drobiu i mięsa. 

Regionalizacja sprzedaży drobiu do Chin

"Do tej pory tylko trzy państwa na świecie uzyskały regionalizację od Chin, my będziemy tym czwartym państwem. Cieszę się, bo to w istotny sposób zmieni naszą sytuację" – powiedział w trakcie spotkania z mediami Andrzej Duda. Dodał przy tym, że regionalizacja pozwoli na rozwiązanie kwestii m.in. w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) i umożliwi swobodny eksport polskiego drobiu.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Zakaz eksportu polskiego mięsa zniesiony

Polska ma uzyskać regionalizację sprzedaży drobiu do Chin do końca 2024 roku. Oznacza to, że zakazy handlu będą dotyczyły jedynie regionów dotkniętych chorobą, a nie całego kraju.To istotne rozwiązanie dla polskich producentów drobiu, którzy mogą uniknąć potencjalnych strat ekonomicznych związanych z ptasią grypą.

Podczas wizyty w Chinach podpisano porozumienie w sprawie planu pracy dotyczącego wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do ognisk HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków). Obecnie każde wystąpienie choroby w Polsce skutkuje zakazem eksportu drobiu z całego kraju, ale dzięki nowej umowie takie zakazy będą ograniczone tylko do regionów z potwierdzonymi przypadkami choroby .

We wtorek, dzień po podpisaniu porozumienia, oficjalnie cofnięto zakaz eksportu polskiego drobiu do Chin, otwierając w ten sposób rynek chiński na polskie produkty mięsne – donosi Rzeczpospolita. Poza Polską, regionalizacja eksportu drobiu do Chin obowiązuje także w stosunku do Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Rosji.


foto: Grzegorz Jakubowski, KPRP, dostęp: 26.06.2024

Reklama