Osłabienie gospodarcze w Niemczech uderza w polski eksport

Osłabienie gospodarcze w Niemczech uderza w polski eksport

W pierwszym półroczu 2024 wartość krajowego eksportu zmalała o 10% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku. Dla wartości wyrażonej w euro spadek ten był nieco mniejszy i wyniósł 3,3%, co związane jest z umocnieniem się kursu złotego wobec euro. Jednocześnie na przestrzeni ponad roku zwiększył się odsetek firm deklarujących nieopłacalność eksportu. Na dane te zwrócił uwagę Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym. Co nmówią nam o sytuacji w Polsce?

Polska odczuwa trudności Niemców

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że polski eksport cierpi w szczególności z powodu dekoniunktury na rynkach Unii Europejskiej, które odpowiadają za ponad 75% całkowitego eksportu kraju.

Szczególnie negatywny wpływ na krajowy eksport wywarły problemy związane z osłabieniem gospodarczym w Niemczech, które odpowiadają za 27% udziałów w polskim eksporcie. "Zerowy wzrost niemieckiej gospodarki wpływa negatywnie na polski PKB poprzez powiązania w ramach łańcuchów dostaw, w tym na eksport jako kluczowy czynnik wzrostu" – zauważają autorzy analizy.

Jak podaje PIE, wartość sprzedaży do Niemiec spadła o 7% w badanym okresie, szczególnie w sektorze urządzeń elektrycznych (spadek o 30%) oraz maszyn i urządzeń mechanicznych (spadek o 3%). Pozytywnym wyjątkiem był wzrost eksportu pojazdów nieszynowych i ich części o 6%.

Potrzebna dywersyfikacja

Mimo ogólnych trudności we Wspólnocie, pozytywne tendencje są widoczne w obszarze eksportu na rynki pozaeuropejskie. Ich udział w wzrósł do 12,7%, co świadczy o potrzebie dalszej geograficznej dywersyfikacji. Wzrost sprzedaży odnotowano m.in. w takich kierunkach jak: Stany Zjednoczone (o 5%), Turcja (o 14%) czy Chiny (o 15%). 

PIE wskazuje na konieczność dywersyfikacji geograficznej polskiego eksportu, aby zwiększyć odporność gospodarki na spowolnienie w Europie. Spodziewane jest również złagodzenie negatywnych trendów w drugiej połowie roku, na co wpływ ma wyższa baza porównawcza wynikająca z inflacji i powrotu do normalności po pandemii w 2023 roku.


foto: stockadobe(ake1150)

Reklama