Sanepid wszedł do nadmorskich lokali z lodami: "Podwyższony poziom bakterii"

Sanepid wszedł do nadmorskich lokali z lodami: "Podwyższony poziom bakterii"

Nie tylko ceny lodów w nadmorskich miejscowościach mrożą krew w żyłach. Okazuje się, że wiele do życzenia pozostawia także ich jakość. Podobnie jak w poprzednich latach, sanepid przebadał lody sprzedawane z automatów w turystycznych miastach. Wyniki są niepokojące – zakwestionowano 37% pobranych próbek.

Kontrole sanepidu w nadmorskich lodziarniach

Kontrolerzy z powiatowej i wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej sprawdzili w sumie 41 lodziarni na terenie regionu. W przypadku 15 z nich stwierdzono nieprawidłowości. Głównym problemem okazał się brak higieny urządzeń do produkcji lodów. W próbkach lodów wykryto podwyższony poziom bakterii z rodziny enterobacteriaceae, do której należy m.in. Salmonella. 

Choć wiele bakterii z rodziny enterobacteriaceae występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka, to niektóre ich rodzaje mogą wywoływać poważne problemy żołądkowe. Badania próbek lodów z nadmorskich miejscowości nie wykazały na szczęście obecności salmonelli. 

Nie jest dobrze, ale jest lepiej

Tegoroczna kontrola jakości lodów z nadmorskich lokali to nie pierwsze tego typu wydarzenie. Sanepid przeprowadza tego typu inspekcje każdego roku. Choć tegoroczny wynik pozostawia wiele do życzenia, to w porównaniu do badania lodów naturalnych z 2023 roku – nie ma tragedii. Wtedy Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wykryła nieprawidłowości w niemal 70% przypadków. Badanie to jednak różniło się nieco od tegorocznej akcji.

Ubiegłoroczna kontrola odbywała się w lokalach gastronomicznych i nie obejmowała wyłącznie turystycznych kurortów. Sprawdzono podczas niej sprzedawane tam lody naturalne. Głównym problemem podczas ubiegłorocznej kontroli było oznakowanie sprzedawanych tam lodów. W wielu sytuacjach informacja, którą widzieli klienci niekoniecznie miała pokrycie z rzeczywistym składem produktu.

W tegorocznej odsłonie badania jakości lodów w nadmorskich miejscowościach w przypadku siedmiu spośród piętnastu przedsiębiorców wydano decyzje administracyjne nakazujące mycie i dezynfekcję urządzeń, a także przeprowadzenie badań potwierdzających skuteczność tych działań. Wyniki muszą być przedstawione powiatowym inspektorom sanitarnym. W pozostałych lokalach, gdzie stwierdzono mniejsze uchybienia, inspektorzy ograniczyli się do pouczeń.


foto: stockadobe(Goffkein)

Reklama