Część producentów może odetchnąć. Resort złożył deklarację w sprawie akcyzy na alkohol

Część producentów może odetchnąć. Resort złożył deklarację w sprawie akcyzy na alkohol

Mimo wyraźnej zapowiedzi chęci podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy, którą złożyła na początku lipca ministra zdrowia Izabela Leszczyna, w przypadku pierwszej z tych kategorii resort nie zakłada zmian w obszarze tego podatku. Jasną deklarację w tej sprawie złożył minister finansów Andrzej Domański odnosząc się w poniedziałek do słów szefowej resortu zdrowia. 

Podatek akcyzowy na alkohol wzrośnie, ale zgodnie z planem

Alkohol i wyroby tytoniowe to produkty, których akcyza rośnie każdego roku. To, ile wynosi akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe definiuje dokładniej ustawa podnosząca akcyzę przyjęta w 2021 roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Na jej mocy w styczniu 2022 roku podatek ten wzrósł o 10%. W okresie od 2023 do 2027 roku zgodnie z ustanowioną "mapą drogową", czyli harmonogramem, który zakłada coroczne podnoszenie stawki, akcyza będzie rosła o kolejne 5% w przypadku alkoholu i 10% w przypadku papierosów

Słowa ministry zdrowia, która stanowczo opowiedziała się za drastyczniejszym podniesieniem akcyzy wywołały na początku lipca duże poruszenie. Dzisiaj wiemy już jednak, że podniesienie podatku nie będzie dotyczyło wszystkich

Do zapowiedzi szefowej resortu zdrowia odniósł się w poniedziałek minister Andrzej Domański. Przekazał on dziennikarzom, że resort finansów nie planuje zmian w podatku akcyzowym od alkoholu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku papierosów.

Akcyza na tytoń do zmiany

Zmiany w obrębie podatku akcyzowego mają dotknąć branży tytoniowej. Minister Andrzej Domański poinformował o trwających w tej sprawie konsultacjach. Resort miał zaproponować przedsiębiorcom zmiany w obrębie obowiązującej obecnie "mapy drogowej", która zdaniem ministra się nie sprawdziła. 

Przypomnijmy, że harmonogram podwyżek akcyzy, zwany potocznie "mapą drogową", zakłada 10-procentowy wzrost podatku na papierosy. Ten miał następować każdego roku od 2023 do 2027. Resort nie zdradza jeszcze, o jakich wzroście akcyzy na papierosy rozmawia z branżą. Możemy jednak domyślać się, że ten będzie znaczny. 

Ile wyniesie akcyza na papierosy od 2025 roku?

W ubiegłym tygodniu Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Polskich Przedsiębiorców przekazał szczegóły, które były dyskutowane podczas spotkania z resortem finansów.

"Od 2025 r. zamiast podwyżki o 10% na każdą kategorię produktową, czeka nas podwyżka o 25% stawki kwotowej akcyzy na papierosy, o 38% na tytoń do palenia, o 50% na wyroby nowatorskie oraz o 75% na płyn do e-papierosów. Objęte akcyzą zostaną również same urządzenia, a nie tylko płyn lub wkłady do podgrzewaczy" – poinformował Łukasz Kozłowski za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jego zdaniem "wobec przemożnych potrzeb budżetowych, dążenie do zachowania przewidywalnych i stabilnych warunków gry musiało [które miała zapewniać ustalona wcześniej "mapa drogowa" - przyp. red.], jak widać, ustąpić".

Minister Domański zaznacza jednak, że podniesienie stawki akcyzy na wyroby tytoniowe ma służyć dobru społeczeństwa. Przyznał, że resort wie o tym, że mapa drogowa się nie sprawdziła w tym aspekcie. 


foto: stockadobe(terovesalainen)

Reklama