Alkohol zabija rocznie ponad 2,5 mln ludzi. Druzgocące dane WHO

Alkohol zabija rocznie ponad 2,5 mln ludzi. Druzgocące dane WHO

Światowa Organizacja Zdrowia w najnowszym raporcie alarmuje o konsekwencjach spożywania alkoholu. Jak wynika z danych, 2,6 milionów zgonów rocznie było spożyciu alkoholu. Substancja ta odpowiada zatem za 4,7% wszystkich zgonów. Zdecydowana większość dotyczyła mężczyzn.

Skutki nadużywania alkoholu. Nowy raport WHO

W drugiej połowie czerwca 2024 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowy gloalny raport, w którym przygląda się między innymi wpływowi alkoholu na zdrowie publiczne oraz konsumpcji alkoholu. Raport bazujący na danych z 2019 roku pokazuje, że szacunkowo 400 milionów ludzi na świecie żyło w tym czasie z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu. Stanowi to 7% światowej populacji w wieku powyżej 15 lat. Spośród nich aż 209 milionów ludzi żyło z uzależnieniem od alkoholu.

W analizowanym okresie czasu całkowite spożycie alkoholu na osobę wyniosła 5,5 litra. Największy poziom spożycia na osobę odnotowano w regionie europejskim oraz w obydwu Amerykach. 

Poziom spożycia alkoholu na osobę wśród pijących wynosi średnio 27 gramów czystego alkoholu dziennie, co mniej więcej odpowiada dwóm lampkom wina, dwóm butelkom piwa (33 cl) lub dwóm porcjom mocnych alkoholi (4 cl). "Ten poziom i częstotliwość picia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem licznych schorzeń i związanej z nimi śmiertelności i niepełnosprawności" – donosi WHO.

WHO nie ma złudzeń: Alkohol zabija

WHO wychodzi jednak w raporcie krok dalej. Organizacja zauważa, że w badanym okresie spożycie alkoholu było powodem 2,6 mln zgonów. Aż 2 miliony z nich dotyczyły mężczyzn. Jak podaje WHO, wskaźniki te są dodatkowo najwyższe w krajach o niskich dochodach, a najniższe – w krajach o wysokich dochodach. W podziale na wiek, najwyższy odsetek (13%) zgodnów spowodowanych alkoholem odnotowano wśród osób młodych w wieku od 20 do 39 lat. 

"Aby zbudować zdrowsze i bardziej sprawiedliwe społeczeństwo, musimy pilnie zobowiązać się do odważnych działań, które zmniejszą negatywne konsekwencje zdrowotne i społeczne spożywania alkoholu oraz sprawią, że leczenie zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych będzie dostępne i niedrogie" – podkreśla dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Choroby spowodowane alkoholem

Jak wyjaśnia WHO, spożywanie alkoholu wiąże się z ryzykiem zachorowania na wiele chorów. Wśród nich wymienia się:

  • choroby wątroby,
  • choroby serca,
  • różne rodzaje nowotworów,
  • zaburzenia zdrowia psychicznego i zachowania, takie jak depresja, lęk i zaburzenia związane z używaniem alkoholu.

Szacuje się, że w 2019 roku około 474 000 zgonów z powodu chorób układu krążenia było spowodowanych spożyciem alkoholu.

Alkohol a rak

Poza chorobami wątroby oraz serca, alkohol jest także uznanym czynnikiem rakotwórczym. Jak podaje WHO, jego spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia kilku nowotworów, w tym raka piersi, wątroby, głowy i szyi, przełyku i jelita grubego.

Zgodnie z wynikami najnowszego badania, w 2019 roku 4,4% zdiagnozowanych nowotworów na świecie i 401 000 zgonów z powodu raka przypisano spożyciu alkoholu.

Czy picie alkoholu zawsze jest niezdrowe? Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Czy można pić alkohol bez ryzyka? Publikując druzgocące dane dotyczące śmiertelności spowodowanej spożywaniem alkoholu WHO podkreśla, że nie ma formy spożywania alkoholu, która jest wolna od ryzyka. Jego poziom uzależniony jest jednak od wielu czynników, w tym  ilości spożywanego alkoholu, częstotliwości picia, stanu zdrowia danej osoby, wieku, płci i innych cech osobistych, a także kontekstu, w jakim następuje spożycie alkoholu. 


foto: stockadobe(DC Studio)

Reklama