Chcą powtórzyć sukces polskiej Żabki na rumuńskim rynku. Co dalej z siecią Froo?

Chcą powtórzyć sukces polskiej Żabki na rumuńskim rynku. Co dalej z siecią Froo?

Pierwszy sklep w Rumunii Grupa Żabka otworzyła w maju 2024 roku. Wiemy już, że od tego czasu ich liczba zwiększyła się do pięciu placówek. Wszystkie zlokalizowane są w stolicy kraju, Bukareszcie. Dyrektor zarządzający należącą do Grupy Żabka spółką Froo Romania Retail zdradził, jakie ambicje ma detalista na rumuńskim rynku. Pewne jest jedno – to będzie pracowity rok dla grupy.

Od kiedy Żabka jest w Rumunii? Historia sieci Froo

Rumunia jest jedynym rynkiem zagranicznym, na którym swoich sił próbuje obecnie doskonale znana w Polsce sieć sklepów Żabka. W Bukareszcie, bo tam powstały pierwsze placówki testowe, możemy już spotkać pięć sklepów pod szyldem Froo, który bezpośrednio nawiązuje do polskiej Żabki. Wszystko rozpoczęło się jednak kilka lat wcześniej. 

Jeden ze sklepów Froo w Rumunii

Jak donosi Puls Biznesu, już w 2022 roku Grupa Żabka miała realizować za pośrednictwem Kantaru lokalne badania konsumenckie w Rumunii. Po dwóch latach firma wykonała stanowczy ruch – w pierwszym kwartale 2024 roku Grupa Żabka kupiła DRIM Daniel Distributie, rumuńskiego dystrybutora artykułów FMCG. Po kilku miesiącach detalista poinformował o otwarciu pierwszej sklepu. W maju 2024 roku sieć Froo zmaterializowała się. Pierwsza placówka była jednak przez początkowy okres testów dostępna w formule friends&family. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy sieć sklepów Froo powiększyła się. Jak opowiada Radu Trandafir, dyrektor zarządzający Froo Romania Retail, po czasie pilotażu w ramach friends&family, sieć otworzyła placówki testowe dla klientów. "Pytaliśmy o ich opinie oraz spostrzeżenia na temat naszych sklepów" – wyjaśnia.

Obecnie w stolicy Rumunii działa już pięć sklepów pod szyldem Froo. 

Co dalej? Czy w Rumunii urośnie nowy gigant?

Grupa Żabka ma w planach dalsze rozbudowywanie sieci sklepów Froo. Te w pierwszej kolejności będą pojawiać się w większych miastach w Rumunii. Choć w obecnie działających placówkach możemy spotkać znane polskie brandy, jak napoje Oshee czy bakalie Bakal, to za przeważającą większość asortymentu (ponad 80%) odpowiadać mają marki rumuńskie oraz marki międzynarodowe pochodzące od rumuńskich dostawców

Liczba sklepów Froo w Rumunii wynosi obecnie 5 placówek. Na tym jednak z pewnością nie koniec ekspansji. Radu Trandafir przyznał, że osiągnięcie podobnego tempa otwarć nowych sklepów co w Polsce, jest w Rumunii z dużą szasną wyłącznie kwestią czasu. "Już negocjujemy kolejne lokalizacje, kierując się przede wszystkim natężeniem ruchu" – zaznacza.


foto: Żabka Polska/linkedin.com

Reklama