Ceny lodów w Polsce rosną z roku na roku. Ile musimy zapłacić za nie w 2024 roku?

Ceny lodów w Polsce rosną z roku na roku. Ile musimy zapłacić za nie w 2024 roku?

Już rok temu po przeanalizowaniu badania paragonów pisaliśmy o tym, że ceny lodów mrożą krew w żyłach. W 2024 roku nie widać poprawy. Na przestrzeni dwóch lat podrożały one nawet o 45%. W tym roku analitycy z aplikacji PanParagon rozszerzyli badanie – poza lodami sprzedawanymi na gałki, pod lupę wzięli także ceny lodów w sklepach.

Jak pokazują anonimowe dane z paragonów, ceny lodów na przestrzeni lat nie stopniały, lecz znacząco wzrosły. Największą podwyżkę odnotowaliśmy w przypadku rożków. Ceny wzrosły jednak także w przypadku lodów w dużych opakowaniach oraz lodów gałkowych. 

Ceny lodów w 2024 roku poszły w górę

Analiza paragonów z aplikacji PanParagon ujawniła, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się ceny lodów w Polsce. Pod lupę analityków trafiły lody gałkowe z lodziarni oraz te sprzedawane w sklepach w formie rożków i dużych, jednolitrowych opakowaniach. W przypadku lodów sklepowych wybraliśmy po jednej znanej marce z każdej kategorii i porównali zmiany w średnich cenach w okresie od 1 kwietnia do 24 maja w latach 2022, 2023 i 2024. 

Jak pokazują anonimowe dane z paragonów, ceny lodów rosną z roku na rok. Największą podwyżkę odnotowano w przypadku rożków, które są teraz droższe średnio o 45% w porównaniu do 2022 roku, kiedy ich cena wynosiła 2,18 zł. Rok później, w 2023 roku cena lodów rożków wzrosła do 2,25 zł. Najwyższą podwyżkę zanotowały jednak podczas ostatnich dwunastu miesięcy, kiedy cena tego rodzaju lodów wzrosła do 3,17 zł. 

W tym czasie wzrosły również ceny lodów w dużych opakowaniach. Obecnie 1 litr lodów znanej marki kosztuje średnio 23,20 zł. Cena z 2022 roku za ten sam produkt wynosiła około 19,30 zł. To oznacza wzrost w cenniku o 20%. 

Ile kosztuje gałka lodów w 2024 roku? Średnia cena

Wybierając się do lodziarni, musimy obecnie liczyć się z większym wydatkiem niż rok czy dwa lata temu. W 2022 roku średnia cena gałki lodów wynosiła 5,17 zł. Znacznie zmieniło się to jednak juz w 2023 roku. Cena gałki lodów podskoczyła wtedy do około 6,46 zł. Wzrost cen nie zatrzymał się w kolejnych miesiącach.

W 2024 roku gałka lodów w Polsce kosztuje średnio 6,53 zł. Oznacza to, że trzyosobowa rodzina wybierając się na lody musi szykować już około 20 zł. Przy zakupie dwóch gałek lodów na osobę koszt wzrasta do około 40 zł. 


foto: mat. redakcji

Reklama