Ceny lodów mrożą krew w żyłach. Rosną szybciej od inflacji

Ceny lodów mrożą krew w żyłach. Rosną szybciej od inflacji

W czasach wciąż utrzymującej się wysokiej inflacji, ceny praktycznie wszystkich produktów spożywczych rosną. Ostatnio przyszła także kolej na lody. Ich ceny na przestrzeni roku wzrosły o niemal 25%.

Ceny lodów w 2023 roku w górę

Eksperci z aplikacji PanParagon postanowili sprawdzić, jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zachowywały się ceny lodów oraz ile trzeba zapłacić za jedną gałkę lodów w 2023 roku. 

Porównując dane z ostatniego roku, wynika, że średni koszt lodów podskoczył o 1 zł 28 gr. Na przykład w maju 2022 roku cena za jedną gałkę wynosiła około 5 zł 14 gr, a teraz w tym samym miesiącu trzeba już wydać średnio 6 zł 42 gr.

Wzrost cen lodów na przestrzeni lat 2022-2023
Źródło: PanParagon

Wysoka inflacja jest widoczna wszędzie

Wzrost cen lodów można przypisać różnym czynnikom. Jednym z głównych powodów jest obecna inflacja, która wpływa na niemal wszystkie aspekty życia codziennego. "Rosnące ceny prądu, paliw czy surowców, takich jak mleko, śmietana, cukier, wafle czy czekolada, są główną przyczyną wyższych cen lodów. Do tego dochodzą również koszty pracownicze, które każdego roku są wyższe" - wymienia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Wzrost cen lodów może być nieprzyjemną wiadomością dla miłośników tego smakołyku, zwłaszcza dla rodzin, które planują spędzić Dzień Dziecka wspólnie, delektując się lodowym rarytasem. Jednak warto zaznaczyć, że ceny produktów spożywczych w ogóle są coraz wyższe, więc to zjawisko nie jest odosobnione. Zgodnie ze wstępnym odczytem GUS, inflacja w maju wyniosła 13%. W tym czasie ceny żywności były o 18,9% wyższe niż rok wcześniej.


Foto: StockAdobe(rh2010)

 

Reklama