Powrót VAT-u na żywność. "Wymiana cenówek przed świętami będzie ogromnym wyzwaniem"

Powrót VAT-u na żywność. "Wymiana cenówek przed świętami będzie ogromnym wyzwaniem"

Wraz z końcem marca przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT na wiele produktów spożywczych. Dla sklepów oznacza to kolejne zmiany etykiet cenowych. Te bowiem pokazywały do tej pory ceny produktów obniżone o podatek. 

Sklepy czekają zmiany etykiet. Ceny wzrosną o podatek VAT

Polska Izba Handlu zwraca uwagę na to, że w wyniku nieprzedłużania zerowego podatku VAT na żywność w sklepach muszą pojawić się nowe oznaczenia cen dla każdego towaru. W przypadku małych sklepów często jest to kilka tysięcy pozycji asortymentowych. Wymiana cenówek przy każdej z nich to proces niezwykle czasochłonny.

Komunikat o decyzji Ministerstwa Finansów sprawia, że handlowcy w bardzo krótkim czasie muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, co wymaga od nich i od zatrudnionych przez nich pracowników ogromu pracy.

Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu

Nowe cenówki na Wielkanoc?

Organizacja reprezentująca około 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG zwraca uwagę na niefortunny termin, z którym przestanie obowiązywać wyzerowana stawka VAT.

"Decyzja o nieprzedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność od 1 kwietnia 2024 r. stawia przedsiębiorców w tym trudniejszej sytuacji, że termin ten nakłada się z czasem świąt Wielkanocy. Okres przedświąteczny i świąteczny to czas największego ruchu w sklepach" – przekazuje PIH.

Znalezienie czasu na wymianę cenówek związanych z nieprzedłużeniem zerowej stawki na żywność w okresie przedświątecznym będzie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Sklepy nie będą w stanie przygotować się do nowej rzeczywistości też w ostatnich dniach marca, ponieważ jest to weekend – nie tylko z niedzielą niehandlową, lecz także świąteczny.

Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu wyraziła ubolewanie nad brakiem konsultacji z branżą w sprawie wycofania zerowej stawki VAT. Organizacja zwróciła się w tej sprawie do szefa resortu finansów, Andrzeja Domańskiego.


foto: mat. redakcji

Reklama