Ministerstwo Finansów nie przedłuży zerowego VAT-u na żywność. Decyzja zapadła

Ministerstwo Finansów nie przedłuży zerowego VAT-u na żywność. Decyzja zapadła

"W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0%, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze" – poinformował w oficjalnym komunikacie resort. 

To koniec zerowego VAT-u na żywność

Obniżona stawka na podstawowe produkty obowiązywała od ostatnich dwóch lat. Została wprowadzano przez rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku lutego 2022 roku, kiedy inflacja wynosiła 9,2% rok do roku. Od tego czasu obniżona stawka była wielokrotnie przedłużana. Kres temu rozwiązaniu stawia właśnie nowy rząd.

Zerowy podatek VAT na żywność będzie obowiązywał do końca marca 2024 roku. Po tym czasie podmioty handlujące podstawowymi produktami spożywczymi wrócą do podstawowej stawki VAT. Ich ceny w sklepach mogą wzrosnąć. 

Swoją decyzję resort finansów tłumaczy znacznym obniżeniem tempa wzrostu cen. Przypomnijmy, że inflacja w styczniu 2024 według danych GUS wynosiła 3,9% rok do roku. Był to najniższy odczyt od marca 2021 roku.

"Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej" – informuje ministerstwo dodając przy tym, że niższej dynamice cen żywności mają sprzyjać spadkowe tendencje na światowych rynkach rolnych. Zgodnie z najnowszymi danymi FAO, globalne ceny żywności w lutym 2024 odnotowały spadek o 0,7% w stosunku do stycznia br. oraz spadek o 10,5% względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Ile wyniesie VAT na żywność od kwietnia?

Do tej pory wyzerowana stawka VAT dotyczyła podstawowych produktów spożywczych, które wcześniej objęte były 5% podatkiem. Wśród nich znajdują się między innymi: mięso, ryby, produkty mleczarskie, warzywa, zboża i przetwory, owoce i orzechy jadalne, lody, zupy i buliony, wody, tłuszcze.

Pełną listę produktów, na które obowiązuje 0% VAT znajdziesz tutaj: Zerowy VAT na żywność. Jakie obejmuje produkty?.


foto: mat. redakcji

Reklama