Ponad 65% osób prowadzących sklepy Żabka to kobiety. Ich historie inspirują

Ponad 65% osób prowadzących sklepy Żabka to kobiety. Ich historie inspirują

Nie tylko zajmują niemal połowę miejsc w zarządzie Grupy, ale także reprezentują większość osób współpracujących z Żabką w ramach franczyzy. Już ponad 5700 kobiet rozwija swoje biznesy pod zielonym szyldem zarówno w dużych miastach, średniej wielkości miejscowościach, jak i lokalizacjach liczących po kilka tysięcy mieszkańców. 

Są nie tylko przedsiębiorczyniami, ale również potrafią połączyć wiele ról pozazawodowych z pasją i życiem rodzinnym. W tym wielopłaszczyznowym rozwoju na co dzień wspierać chce je Żabka.

Kobiety – przedsiębiorczynie. Co mówią liczby?

Ponad 40% kobiet w Polsce chce prowadzić własną firmę. Najchętniej wskazywaną branżą są usługi – wynika z raportu "Bizneswoman roku. Polki i przedsiębiorczość 2023". Najczęstszym powodem do jej założenie jest chęć bycia niezależną. Widać to nie tylko w deklaracjach.

Według danych PIE, w 2021 roku nasz kraj był drugim w UE pod względem odsetka kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą. Z kolei dane CEIDG z początku 2023 roku pokazują, że kobiety stanowią już 34% wszystkich właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce.

Dane GUS za IV kwartał 2023 roku stanowiły natomiast, że 58,9% ludności w wieku 15-89 lat jest aktywna zawodowo – wśród mężczyzn współczynnik aktywności wyniósł 66,0%, zaś wśród kobiet 52,3%. W sieci Żabka przedsiębiorczyń prowadzących swoje sklepy Żabka jest aż 65%.

Wskaźnik przedsiębiorczości kobiet rośnie z roku na rok, przez co zwiększa się również ich wpływ na rozwój gospodarczy Polski. Zauważamy to również w naszej sieci, gdzie udział przedsiębiorczyń prowadzących swoje sklepy jest coraz wyższy. Kobiety pełnią wiele funkcji społecznych i prowadzenie życia zawodowego obok rodzinnego jest często dla nich niemałym wyzwaniem. Tym bardziej cieszy nas, że w tej grupie stale rośnie liczba osób decydujących się na założenie swojego biznesu z Żabką.

Przemysław Kijewski, dyrektor ds. operacyjnych z Żabka Polska

Ponad 5700 franczyzobiorczyń rozwija swoje biznesy pod zielonym szyldem zarówno w dużych miastach, średniej wielkości miejscowościach, jak i lokalizacjach liczących po kilka tysięcy mieszkańców. Wśród nich największą grupę stanowią kobiety ze średnim i wyższych wykształceniem. W gronie przedsiębiorczyń prowadzących sklepy Żabka są też 245 panie o pochodzeniu innym niż polskie. 

Codzienne przykłady ze sklepów Żabka: Pani Marzena ze Zgorzelca

Poza liczbami, mamy także twarze. Jakie kobiety możemy spotkać w strukturach Grupy Żabka? Jedną z nich jest Pani Marzena Nester, która sklep Żabka w Zgorzelcu prowadzi od 2010 roku. Ma 52 lata i realizuje się w strukturach sieci dodatkowo jako Trener ds. szkoleń. Niedawno Pani Marzena dołączyła też do grupy Ambasadorów Franczyzy, informując osoby rozważające współpracę z Żabką, jak wygląda ten biznes od podszewki.

Zawsze marzyłam o tym, aby mieć własny sklep, ale miałam poczucie, że wiąże się to z koniecznością posiadania dużych środków finansowych. Do spróbowania swoich sił z Żabką przekonałam się, kiedy przez kilka miesięcy pracowałam w jednej z jej placówek jako kasjerka. 

Marzena Nester, franczyzobiorczyni sklepu Żabka w Zgorzelcu

Pani Marzena prywatnie jest mamą i babcią. Wolny czas poświęca także na działalność charytatywną – od 8 lat jest koordynatorem wolontariatu w Schronisku dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej. Na łączenie tych ról pozwala jej m.in. zaufany zespół w sklepie, dzięki czemu może pozwolić sobie na elastyczne planowanie grafiku czy wzięcie urlopu. 

Marzena Nester, franczyzobiorczyni Żabki (mat. partnera)

Pani Kamila prowadzi już trzy sklepy pod szyldem Żabka

Nieco inną historię prezentuje Pani Kamila Rogulska. Ma niewiele ponad 30 lat i przez wiele lat zajmowała się spedycją międzynarodową. Choć nie miała doświadczenia w sektorze handlu detalicznego, gdy rozpadł się jej wieloletni związek i urodziła się córka, poczuła chęć zmiany

Zaczęła zbierać informacje na temat franczyzy z Żabką, rozmawiała z kilkoma przedsiębiorcami z okolicznych sklepów pod zielonym szyldem, porównywała też oferty franczyzowe innych sieci. Postanowiła przekonać się sama, jak w rzeczywistości wygląda biznes z Żabką. Obecnie Pani Kamila już od trzech lat jest franczyzobiorczynią. Prowadzi już trzy sklepy Żabka – dwie w Gryficach, jedną w Brojcach, a w miesiącach letnich dodatkowo sklep sezonowy w Mielnie. 

Jej zdaniem kobiety dobrze radzą sobie w biznesie z Żabką, gdyż są sumienne, mają większą niż mężczyźni samodyscyplinę zawodową, są odporniejsze na trudności i mocniej stawiają na niezależność. 

Sieć nas w tym wspiera od samego początku, dostarczając narzędzi ułatwiających prowadzenie sklepów. Możemy liczyć na innowacje technologiczne czy pomoc lokalnych przedstawicieli Żabki – Partnerów ds. sprzedaży, którzy niemalże prowadzą nowicjuszy za rękę.

Kamila Rogulska, franczyzobiorczyni trzech sklepów Żabka

Franczyzobiorczyni wychowuje 4-letnią córkę, często podróżuje także zagranicę - nie tak dawno odwiedziła Tajlandię i Egipt, w planach ma Tanzanię. Przy tym nie poprzestaje na rozwoju zawodowym – jest jedną z Ambasadorek Franczyzy, dzieląc się swoim doświadczeniem na temat biznesu z Żabką. Myśli też o dodatkowej działalności niezwiązanej z handlem detalicznym. 


foto: Kamila Rogulska, franczyzobiorczyni Żabki (mat. partnera)

Reklama