Zerowy VAT na żywność: Decyzja zapadnie w najbliższych dniach

Zerowy VAT na żywność: Decyzja zapadnie w najbliższych dniach

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje w Polsce od lutego 2022 roku. W tym czasie ulga podatkowa była kilkukrotnie przedłużana. Czy nowy rząd zdecyduje się na kontynuowanie tej polityki? W sprawie zabrał głos szef resortu finansów, minister Andrzej Domański. Przyznał, że rozmawia na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem.

Zerowy VAT na żywność w 2024 roku. Wkrótce zapadnie decyzja

Podczas czwartkowej audycji w TVP Info minister Andrzej Domański przyznał, że decyzja dotycząca zerowej stawki VAT na żywność może zapaść już w przyszłym tygodniu, a więc w pierwszych dniach marca. Przyznał, że nad tematem tym pochyla się wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem.

Zauważył, że z jednej strony widoczne są spadki cen na światowych rynkach. Z drugiej natomiast – jak podkreślił – koszt żywności dla wielu gospodarstw domowych w dalszym ciągu stanowi "istotny udział w koszyku kupowanych dóbr". Jak rozumieć te słowa? Czy zerowy VAT na żywność ponownie zostanie przedłużony? Na oficjalne informacje musimy jeszcze poczekać.

Wyzerowany VAT towarzyszy nam już od dwóch lat

Przypomnijmy jednak, że wyzerowana stawka VAT na żywność została wprowadzona w lutym 2022 roku przez rząd PiS, kiedy to premier Morawicki ogłosił Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Po raz pierwszy rozwiązanie to zostało przedłużone w czerwcu 2022 roku, do października 2022 roku. Wtedy rząd zdecydował o kolejnym wydłużeniu działania zerowego VAT-u. Na tym jednak nie koniec. Rząd decydował o przedłużeniu obowiązywania tego rozwiązania jeszcze kilka razy. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Na ten moment zerowy podatek na podstawowe produkty spożywcze ma obowiązywać do marca 2024 roku. O tym, czy zostanie ponownie przedłużony dowiemy się, zgodnie z deklaracją ministra Domańskiego, już w najbliższych dniach.


foto: mat. redakcji

Reklama