Świat czeka kolejny rok niedoborów kakao. Ceny będą szybowały w górę

Świat czeka kolejny rok niedoborów kakao. Ceny będą szybowały w górę

Ceny kakao na globalnych rynkach osiągnęły, niespotykany od wielu lat, wysoki poziom. Na amerykańskich giełdach towarowych tona tego surowca obecnie kosztuje już ok. 6 tys. dolarów. Trochę bardziej nerwowo sytuacja wygląda na europejskich giełdach, np. w Wielkiej Brytanii cena tony kakao przekroczyła już poziom 5 tys. funtów. Eksperci nie mają optymistycznych prognoz. Ich zdaniem, wkrótce ich ceny mogą przekroczyć 7 tys. dolarów za tonę.

Cena kakao na świecie 2024

Wysokie ceny kakao i prognoza kolejnego skoku to jednak nie koniec złych informacji. Eksperci z Centrum Analiz Rynkowych UCE Research uważają, że sytuacja jest na tyle dynamiczna, iż na 7 tys. dolarów ta wartość może się nie zatrzymać.

Wszystko to za sprawą problemów z podażą kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany, czyli dwóch największych producentów kakao na świecie. "Prognozy na sezon 2023/24 przewidują znaczne spadki zbiorów w tych krajach, co oznacza trzeci rok z rzędu deficytu surowca na skalę globalną" - mówi dr Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito Wrocław.

Sytuacja na rynku kakao bezpośrednio wpływa na ceny produktów na półkach sklepowych. Zgodnie z najnowszym raportem "Indeks cen w sklepach detalicznych", w styczniu br. słodycze były najszybciej drożejącą kategorią w Polsce. Ceny w kategorii określanej jako "słodycze i desery" wzrosły bowiem na przestrzeni roku o 14,3%. 

Powody wzrostu cen kakao

Aby zrozumieć sytuację na światowym rynku kakao, musimy mieć świadomość tego, że niemal 75% światowych zbiorów ziaren kakaowych odpowiadają w sumie cztery kraje – Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Kamerun i Nigeria. Jednocześnie są to kraje, które borykają się z problemami podażowymi w kontekście kakao.

Kakaowiec jest rośliną wymagającą, podatną na zmiany klimatyczne, zatem trudną w uprawie. Tymczasem tamtejszym plantacjom zagraża obecnie upał i susza, które w dużym stopniu są skutkiem zjawiska pogodowego nazywanego El Niño.

Dr Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito Wrocław

Okres największych zbiorów kakowca przypada od września do marca.

Ostatnio towarzyszyły mu bardzo niesprzyjające warunki pogodowe. Ważne jest jednak to, że ta roślina jest całoroczna, a nie sezonowa. Dlatego jeśli warunki pogodowe i klimatyczne ulegną poprawie i pozwolą plantatorom na pozyskanie więcej ziaren od kwietnia, to kilka miesięcy później wzrost cen tego surowca wyhamuje, jednak to nie jest pewny scenariusz

Dr Justyna Rybacka z Uniwersytetu WSB Merito Gdynia

Problem niedoboru surowca na globalnych rynkach pogłębiają choroby drzew kakaowych w Nigerii i Kamerunie. Choć Światowa Organizacja Kakao prognozuje większe zbiory w kolejnych latach, stale rosnący popyt na kakao, zwłaszcza w Chinach, sugeruje, że dalszy wzrost cen czekolady i innych słodyczy, ale nie tylko, jest nieunikniony – alarmuje dr Joanna Wieprow.


foto: stockadobe(boommaval)

Reklama