Sokołów podsumowuje 2023 rok: Stabilny wzrost przychodów i gigantyczne inwestycje

Sokołów podsumowuje 2023 rok: Stabilny wzrost przychodów i gigantyczne inwestycje

Grupa Sokołów zakończyła 2023 rok wzrostem przychodów ze sprzedaży na poziomie 9,4% rok do roku. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian – zmiana na czele spółki, nowa wyspecjalizowana spółka, a także wydział vege. Jak minione 12 miesięcy ocenia prezes zarządu Sokołów?

Rok stabilizacji

Przemysław Gostkiewicz, który od listopada 2023 roku zastąpił na czele firmy Bogusława Miszczuka, przyznał, że utrzymanie stabilnego rozwoju firmy w niezwykle złożonym otoczeniu, z jakim mieliśmy do czynienia podczas ostatnich miesięcy, należy uznać za "niewątpliwy sukces". Potwierdzeniem tego osiągnięcia ma być chociażby odnotowany wzrost przychodu ze sprzedaży, który w 2023 roku wyniósł 9,4% rok do roku. 

Odnotowaliśmy między innymi dynamiczny wzrost sprzedaży produktów marki Sokoliki, skierowanych do najmłodszych konsumentów. Z sukcesem poszerzyliśmy kanały dystrybucji tej linii oraz wprowadziliśmy ciekawe nowości produktowe. Dziś, w kategorii markowych przekąsek mięsnych dla dzieci, udział sprzedaży produktów Sokoliki w masie wynosi aż 76%. Intensywnie rozwijamy również sprzedaż wyrobów plastrowanych, a nasze wyniki w tej kategorii z roku na rok biją kolejne rekordy. W ubiegłym roku, osiągnęliśmy w tej grupie asortymentów dynamikę sprzedaży na poziomie 129%, a co istotne -  wciąż widzimy tu ogromny potencjał rozwojowy. 

Przemysław Gostkiewicz, prezes zarządu Sokołów S.A.

Kluczowe wydarzenia w Sokołowie

W minionym roku firma umacniała także sprzedaż detaliczną poprzez sieci sklepów własnych. Uruchomienie nowej spółki Sokołów-Net, pozwoliło na stworzenie największej w Polsce sieci specjalistycznych sklepów mięsnych, obejmującej ponad 300 placówek na terenie całego kraju.

To jednak nie koniec. W minionym roku firma Sokołów przeznaczyła 239 620 920 zł na inwestycje. W zakładzie w Kole został uruchomiony wydział vege, w którym odbywa się produkcja szerokiego asortymentu roślinnego Z Gruntu Dobre. Przeprowadzono również modernizację zakładu w Robakowie, która objęła m.in. rozbudowę dywizji wieprzowej i automatyzację procesu produkcji. 

Najważniejszym wydarzeniem 2023 roku była jednak zmiana na czele firmy. Po 22 latach ze stanowiska prezesa zarządu ustąpił Bogusław Miszczuk. Jego miejsce wraz z początkiem listopada przejął Przemysław Gostkiewicz. 

Prezes Sokołowa o planach na 2024 rok

Przemysław Gostkiewicz zapowiada dalszy rozwój firmy podczas nadchodzących 12 miesięcy. Jak przekazał, w 2024 roku firma skupi się na działaniach minimalizujących oddziaływanie czynników zewnętrznych na ceny jej wyrobów. Poza tym, zarząd w dalszym ciągu będzie optymalizować koszty procesów produkcyjnych.

"Zakładamy też kontynuację realizacji inwestycji, które z jednej strony zwiększają wydajność naszych zakładów, a z drugiej strony pozwalają nam ograniczać zużycie surowców naturalnych" – dodaje prezes zaznaczając przy tym, że "dążenie do zrównoważonej produkcji żywności to dziś konieczność".


foto: Przemysław Gostkiewicz, prezes zarządu Sokołów S.A. (mat. prasowe)

Reklama