Sokołów otwiera dedykowany wydział produkcji swojej wege oferty. To ważny krok dla firmy

Sokołów otwiera dedykowany wydział produkcji swojej wege oferty. To ważny krok dla firmy

Sokołów wzmacnia potencjał produkcyjny. Firma uruchomiła właśnie nowy wydział vege, w którym odbywać się będzie produkcja szerokiego asortymentu roślinnego z linii Z Gruntu Dobre.

Wyroby roślinne pojawiły się w portfolio Sokołów już w 2017 roku. Jak przyznaje prezes zarządu Bogusław Miszczuk, roślinny asortyment szybko zyskał uznanie i popularność. Kolejnym krokiem musiało być zatem uruchomienie dedykowanego wydziału.

Rośnie popularność wege oferty od Sokołowa

Z Gruntu Dobre to linia roślinnego asortymentu od Sokołowa. Do tej pory artykuły pod tą marką były produkowane w kilku sokołowskich zakładach – w Kole, Sokołowie Podlaskim, Czyżewie i Jarosławiu. Teraz ma się to zmienić. 

Nasz roślinny asortyment szybko zyskał uznanie i popularność, a z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie tymi produktami oraz wzrosty sprzedaży. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się kategorii, co wiąże się oczywiście z aktualnymi trendami żywieniowymi, takimi jak fleksitarianizm czy też bardziej świadome podejście do diety i dbałość o jej różnorodność.

Bogusław Miszczuk, prezes zarządu Sokołów S.A.

Rosnące zainteresowanie produktami roślinnymi sprawia, że Sokołów nieustannie pracuje nad rozwojem linii Z Gruntu Dobre, wprowadzając do niej kolejne nowości. Siłą rzeczy produkcja musiała w końcu zostać bardziej scentralizowana. Teraz jej zdecydowana większość odbywać się będzie w nowo uruchomionym wydziale vege w zakładzie Sokołów S.A. w Kole.

Nowy wydział vege Sokołowa

Nowy wydział vege zajmuje powierzchnię 1 600 mkw. Wydział znajduje się w wydzielonej części naszego zakładu, co gwarantuje całkowitą odrębność produkcji roślinnej i zwierzęcej. Jego potencjał produkcyjny to ok. 400 ton miesięcznie (20 ton dziennie).

W kolskim zakładzie do tej pory powstawały roślinne burgery, vege mielone, kiełbaski i snacki. Teraz z zakładu w Czyżewie przeniesiona została tu również produkcja hummusów, past, smalczyków i parówek. Kolejnym etapem będzie przeniesienie produkcji plastrów wegańskich, które teraz są wytwarzane w oddziale w Sokołowie Podlaskim.

Paweł Nowak, dyrektor Zakładu Sokołów w Kole

Jak przyznaje Bogusław Miszczuk, najnowsza inwestycja ma dla firmy duże znaczenie i jest ważnym elementem realizacji strategii Grupy Sokołów. "Jestem przekonany, że dzięki takim działaniom będziemy mogli w jeszcze większym stopniu spełniać oczekiwania konsumentów" – podsumowuje.


Foto: mat. prasowe

 

 


Reklama