Dieta wegańska i wegetariańska – podobieństwa i różnice

Dieta wegańska i wegetariańska – podobieństwa i różnice

Wegetarianizm a weganizm – choć słowa ta brzmią podobnie i mogłoby się wydawać, że bazują na podobnych ideach, to w rzeczywistości znacznie różnią się pomiędzy sobą. Na pierwszy rzut oka kwestia tego, czym się różni wegetarianizm od weganizmu może wydawać się rozmyta. Łatwo jednak zrozumieć te różnice, jeśli spojrzymy na dwie kluczowe płaszczyzny – mianowicie przekonania oraz wachlarz spożywanych produktów.

Spis treści:

  1. Co jedzą weganie
  2. Co jedzą wegetarianie?
  3. Porównanie diety wegańskiej i wegetariańskiej
  4. Dieta wegańska i wegetariańska – podobieństwa
  5. Czym się różni wegetarianizm od weganizmu?
  6. Podsumowanie

Co jedzą weganie

Dieta wegańska opiera się przede wszystkim na produktach pochodzenia roślinnego. Odpowiadając zatem na pytanie o to, na czym polega dieta wegańska warto wskazać na konsumpcję produktów takich jak warzywa i owoce, ale także rośliny strączkowe, orzechy, produkty zbożowe czy nasiona.

Weganie nie jedzą za to wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Mowa jednak nie tylko o przychodzącym od razu na myśl mięsie czy rybach, ale także o mleku, jajkach oraz przetworach mlecznych.

Co jedzą wegetarianie?

Podstawą diety wegetariańskiej są produkty pochodzenia roślinnego, takie jak warzywa i owoce, orzechy, produkty zbożowe, nasiona i rośliny strączkowe. Wegetarianie nie jedzą przy tym zazwyczaj mięsa oraz ryb.

Choć na świecie funkcjonuje wiele odłamów wegetarianizmu, to na potrzeby tej definicji możemy przyjąć, że wegetarianie (zazwyczaj) jedzą produkty i przetwory mleczne oraz jaja.

Porównanie diety wegańskiej i wegetariańskiej

Dieta wegańska a wegetariańska – wiele osób staje przed tym wyborem decydując się na wprowadzenie zmian w swoim jadłospisie. Jednak czym różni się weganizm od wegetarianizmu? Różnica pomiędzy tymi sposobami odżywiania leży w ich fundamentalnych założeniach, a więc produktach, które spożywają weganie i wegetarianie.

Istnieje jednak także wiele podobieństw. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dieta wegańska ma nie tylko podobną nazwę do wegetarianizmu, ale także bezpośrednio wywodzi się z niego. Zgodnie z literaturą, weganizm jest klasyfikowany jako najbardziej restrykcyjny rodzaj (czy też odłam) wegetarianizmu.

Dieta wegańska i wegetariańska – podobieństwa

Weganin a wegetarianin – choć są przedstawicielami dwóch różnych sposobów odżywiania, to jednak wiele ich łączy. Zestawiając ze sobą te dwie osoby warto wskazać w pierwszej kolejności na filozofie kryjące się za weganizmem i wegetarianizmem – mają one bowiem sporo punktów wspólnych.

Zestawiając ze sobą bezpośrednio weganizm a wegetarianizm zauważymy, że obydwie diety w dużej mierze są związane z etyką, moralnością, zdrowiem oraz świadomością ekologiczną.

To jednak nie koniec podobieństw. Gdy spojrzymy, na czym polega dieta wegańska oraz na czym polega wegetarianizm zauważymy, że obydwa sposoby żywienia bazują w głównej mierze na produktach roślinnego. Zarówno weganie, jak i wegetarianie starają się czerpać jak najwięcej dobrego właśnie z tego rodzaju asortymentu. W ich codziennej diecie znajdziemy zatem dosyć podobne produkty. Nie będą jednak dokładnie takie same. O tym, czym różni się weganizm od wegetarianizmu przeczytasz w kolejnym podrozdziale.

Czym się różni wegetarianizm od weganizmu?

Poza podobieństwami, istnieje również sporo różnic między weganizmem i wegetarianizmem. O ile przekonania kryjące się na tymi dietami mogą być podobne, to należy zaznaczyć, że weganizm jest zazwyczaj bardziej radykalny w swoim podejściu – zarówno jeśli chodzi o filozofię, jak też spożywane produkty.

Weganizm to dieta, na którą często decydują się osoby przekonane o tym, że jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego jest nieetyczne. Dlatego też weganie decydują się na całkowite wykluczenie tego rodzaju produktów. Wychodzą oni często z założenia, że przemysłowa produkcja, w której biorą udział zwierzęta jest niemoralna i przyczynia się do krzywdy i cierpienia zwierząt. W związku z tym konsumowanie pochodzących z niej produktów (w tym także jaj czy nabiału).

W przypadku wegetarian – motywacje mogą różne. W wielu przypadkach również opierają się one na kwestiach etycznych. Zaznaczyć jednak należy, że wegetarianie nie wykluczają ze swojej diety wszystkich produktów odzwierzęcych. Tutaj zmierzamy do fundamentalnej różnicy pomiędzy weganizmem a wegetarianizmem, czyli żywieniu.

Wegetarianie co do zasady wykluczają ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. Weganie natomiast dodatkowo nie jedzą również wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc m.in. jaj, serów, miodów, nabiału (mleka, jogurtów) i wszelkich przetworów. Oznacza to, że weganie – w przeciwieństwie do wegetarian – nie zjedzą na przykład ciastek, które zawierają mleko czy naleśników, do przygotowania których wykorzystuje się jaja.

Dieta wegańska jest znacznie bardziej restrykcyjna. Nic więc dziwnego, że pojawią się kolejne wegańskie produkty w sklepach, które mają choć nieco ułatwić zachowanie zbilansowanej diety.

Podsumowanie

Po lekturze tego artykułu wiemy już, czym różni się weganizm od wegetarianizmu, ale także – jakie cechy wspólne mają obie te diety. Wśród płaszczyzn różniących weganizm a wegetarianizm kluczową są produkty "zakazane". Choć wegetarianie bazują w swojej diecie na produktach roślinnych, to nie wykluczają przy tym wszelkich produktów odzwierzęcych. Weganie natomiast pozostają w tej kwestii zero-jedynkowi. Często motywuje ich do tego filozofia stojąca na tym sposobem odżywiania. 


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama