Jaka była inflacja w 2023 roku? Znamy ostatnie dane GUS o wzroście cen

Jaka była inflacja w 2023 roku? Znamy ostatnie dane GUS o wzroście cen

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu 2023 roku w Polsce wyniosła 6,1% w perspektywie rok do roku. Choć wskaźnik cen towarów i usług kontynuował trend spadkowy, to w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,1%.

Inflacja w grudniu 2023 – Polska

W grudniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe o 5,9% w porównaniu do grudnia 2022 roku. Nośniki energii w perspektywie roku zdrożały natomiast o 9,8%, a ceny paliw – spadły o 6,0% rok do roku.

Każdy z głównych wskaźników analizowanych przez GUS zanotował w grudniu poprawę rok do roku względem listopada. Przypomnijmy, że inflacja w listopadzie wyniosła 6,6% rok do roku. W tej perspektywie ceny żywności były o 7,3% wyższe niż przed rokiem, nośników energii – o 8,1% wyższe, a ceny paliw – o 2,2% niższe.

Kolejna poprawa

Wahania cen zmniejszyły się także w perspektywie miesiąc do miesiąca. W porównaniu do listopada, w grudniu ceny żywności wzrosły o 0,2% (w okresie październik-listopad wzrost wyniósł 0,9%).

Energia w grudniu była natomiast tańsza o 0,3% względem listopada (miesiąc wcześniej obserwowaliśmy wzrost na poziomie 0,1% miesiąc do miesiąca), natomiast paliwa staniały o 1,8% wobec wzrostu o 5,1% w listopadzie. 

Inflacja wejdzie w cel NBP?

Ekonomiści z banku Pekao nie kryją zaskoczenia wstępnym odczytem inflacji w obliczu konsensusu rynkowego na poziomie 6,5% rok do roku. Ich zdaniem, w pierwszym kwartale 2024 roku wzrost cen będzie w dalszym ciągu hamować. Co wiecej, prognozują oni, że inflacja znajdzie się w tym czasie w przedziale celu NBP – przypomnijmy, że ten zakłada poziom 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń o +/- 1 punkt procentowy. 

 

Podobną reakcję grudniowy odczyt wywołał wsród ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Wynik jest dużo lepszy od prognoz sprzed kwartału – znaczna część ekonomistów, w tym my, spodziewała się wzrostu inflacji w okolice 7,0%" – napisali w piątkowym wpisie. 


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl/JK)

Reklama