Kaufland zapomniał o noworocznych podwyżkach? W sobotę ostrzegawczy strajk

Kaufland zapomniał o noworocznych podwyżkach? W sobotę ostrzegawczy strajk

Strajk ostrzegawczy, za którego organizacją stoi OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie, odbędzie się w sobotę 30 grudnia 2023 roku. Pracownicy będą domagać się podwyższenia wynagrodzenia. 

Strajk pracowników Kaufland

Na początku grudnia 2023 Kaufland prowadził mediacje z przedstawicielami pracowników sieci. Wynik tego spotkania okazał się być jednak niesatysfakcjonujący.

"Prezentowane przez Spółkę Kaufland stanowisko wokół postulatów, które zgłosiliśmy w ramach procedury sporu zbiorowego jest tego rodzaju, że organizacja związkowa uznała przeprowadzenie strajku ostrzegawczego za uzasadnione i konieczne" - przekazali przedstawiciele OPZZ Konfederacja Pracy.

Czy sklepy Kaufland będą zamknięte w sobotę 30 grudnia?

Strajk ostrzegawczy odbędzie się jeszcze przez Nowym Rokiem. Akcje zaplanowano na sobotę 30 grudnia 2023 roku. Tego dnia od godziny 12:00 do 14:00 prawo do strajku przysługuje wszystkim pracownikom spółki Kaufland. "Prawo do strajku jest prawem człowieka, gwarantowanym przez prawo krajowe i międzynarodowe. Prawo chroni wszystkich strajkujących, bez względu na przynależność związkową" - podkreślają organizatorzy.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Związkowcy wzywają wszystkich pracowników sklepów i magazynów Kaufland do wzięcia udziały w strajku. Od godziny 12:00 do 14:00 mają oni powstrzymać się od pracy. Oznacza to, że niektóre placówki mogą działać na zmienionych zasadach. Jeśli udział w strajku wezmą natomiast wszyscy pracownicy danego marketu, możemy liczyć się z tym, że dany sklep Kaufland będzie zamknięty w tych godzinach.

Wynagrodzenie w Niemczech trzykrotnie wyższe?

Jakie postulaty ogłosili związkowcy reprezentujący pracowników Kaufland? Głównym elementem negocjacji z pracodawcą są wynagrodzenia. "Nie chcemy być tanią siłą roboczą Europy. Nasze Koleżanki i Koledzy z Niemiec zarabiają trzykrotnie więcej".

Po strajku ostrzegawczym, w styczniu 2024 roku, związkowcy wrócą do rozmów z przedstawicielami spółki. Organizacja domaga się podwyżki dla pracowników w wysokości 1200 zł. Poza tym domaga się także zwiększenia zatrudnienia oraz wprowadzenia odpisu na ZFŚS na poziomie, który gwarantuje ustawa.


foto: OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie (facebook.com)

 

Reklama