Zwrot butelek w Żabce. Sieć znacznie rozszerza testy systemu kaucyjnego

Zwrot butelek w Żabce. Sieć znacznie rozszerza testy systemu kaucyjnego

Po dziesięciu miesiącach od startu pilotażowego projektu, Żabka rozszerza testy systemu kaucyjnego o kolejny obszar. Do Bydgoszczy dołączyła właśnie Zielona Góra, gdzie klienci mogą już zwracać plastikowe butelki. W zamian otrzymają oni bon rabatowy.

Zwrot butelek w Żabce

W ramach projektu "Zielona Odnowa" klienci wybranych sklepów Żabka mogą zwrócić plastikowe opakowania po napojach w placówkach sieci. W zamian otrzymują oni rabat w wysokości 50 groszy, który mogą wykorzystać na zakup dowolnego napoju w butelce PET lub puszce. 

Projekt wystartował w lutym 2023 roku w Bydgoszczy i objął wszystkie placówki sieci w tym mieście. Właśnie dołącza do niego Zielona Góra. Jak informuje Żabka, od 27 listopada 2023 klienci mogą zwrócić jednorazowe opakowania po napojach we wszystkich ponad 60 sklepach sieci na terenie miasta.

W ten sposób sieć nie tylko promuje ekologiczne nawyki, ale także przymierza się do powszechnego systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać w Polsce już od stycznia 2025 roku. 

Jak zwrócić plastikową butelkę w Żabce?

Żabka umożliwia swoim klientów zwrot plastikowych butelek PET, a także metalowych puszek na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zwrot opakowania w EKOmatach, czyli w maszynach, które przyjmują butelki i puszki. Te jednak znajdziemy na ten moment w wyłącznie 4 sklepach w Zielonej Górze.

W pozostałych placówkach klienci mogą zwrócić plastikowe butelki i metalowe puszki bezpośrednio u sprzedawcy. Aby ułatwić i przyspieszyć ten proces, Żabka wyposażyła kasjerów w specjalne urządzenia skanujące opakowania. 

Co jednak ważne, bez względu na to, w jaki sposób chcemy zwrócić opakowanie, w Żabce obowiązuje limit. Dziennie jeden klient może oddać w ramach programu 5 opakowań. Co więcej, rabaty nie łączą się, a więc przy zakupie jednego produktu można wykorzystać tylko jeden bon. Kupon rabatowy jest ważny przez 7 dni od daty wydruku.

Jakie butelki można zwrócić w Żabce?

W sklepach Żabka w Zielonej Górze i Bydgoszczy można zwracać plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l. Opakowań nie należy zgniatać, niszczyć, a także zrywać z nich etykiet.

Co ważne, opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy. Nie ma konieczności ich mycia, ale należy wylać z nich resztki napojów. Ze zbiórki wykluczone są opakowania po napojach mlecznych.


foto: mat. prasowe

Reklama