Według prognoz na 2023 roku, zbiory winogron w krajach będących głównymi europejskimi producentami będą niższe niż w 2022 roku – wynika z danych przekazanych podczas piątkowej konferencji europejskiej organizacji rolników Copa i Cogeca. Tegoroczne zestawienie czołówki odzwierciedla wahania w produkcji poszczególnych krajów.
Zgodnie z przewidywaniami za cały 2023 rok, niemal 12% spadek zbiorów winogorm ma dotyczyć Włoszech, o ponad 14,4% spaść miały natomiast plony w Hiszpanii, a o 2,1% w Niemczech. W okresie tym odnotowano jednak wzrost we Francji (1,4%) i w Portugalii (+8,0%).
Zbiory winogron w Europie
Plony w 2023 roku nieznacznie spadły w stosunku do 2022 roku – zebrano trochę ponad 150 mln hl, co stanowi spadek o 5,5% w porównaniu do pięcioletniej średniej
Luca Rigotti, przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa i Cogeca, zaznaczył podczas konferencji, że sektor od lat zmaga się z poważnymi wyzwaniami. Wśród nich wymienia pandemię, zjawiska kliamtyczne oraz gwałtowne wzrosty kosztów produkcji, a także stóp procentowych. "Niemniej jednak europejscy plantatorzy nadal osiągają wyniki i wykazują się odpornością" – zaznaczył.
"Ze względu na skutki zmian klimatu, a konkretnie suchą zimę, burze gradowe, a także deszczową wiosnę również w innych europejskich krajach produkujących wino odnotowano spadek w stosunku do wyników z 2022 roku: w Austrii (-6%), Grecji (-23%), Chorwacji (-31%) i Słowacji (-20%)" – podaje Copa i Cogeca.
Największy producent wina ze wzrostem
W 2023 roku Francja została największym europejskim producentem wina z wynikiem na poziomie 45 mln hl, co oznacza wzrost produkcji o 1,47% w stosunku do ubiegłego roku. Kraj ten borykał się jednak z atakami mączniaka i suszą, przede wszystkim na południu. Udało mu się jednak utrzymać na powierzchni, dzięki wdrożeniu środków kryzysowych, jak dopłaty do destylacji czy zielone zbiory.
- To może Cię zainteresować: Polscy winiarze zarabiają na turystce. Co właściwie można robić w winnicy?
W Portugalii odnotowano wzrost produkcji o 8,6% – wyniosła ona prawie 10 mln hl – co było związane z wprowadzeniem środków destylacji. Wzrost ten wynika jednak głównie ze znacznego spadku odnotowanego w 2022 roku (-8%), co wyrównało całkowitą ilość produkcji.
Włochy straciły pozycję lidera
Po raz pierwszy od siedmiu lat Włochy utraciły swoją pozycję lidera – szacuje się, że produkcja wyniesie 43,9 mln hl. co oznacza spadek o 11,92% w stosunku do zeszłego roku. Silne opady, które wywołały powodzie w Emilii-Romanii, a także poważne ataki mączniaka, zwłaszcza w centrum i na południu kraju wyjaśniają ten drastyczny spadek.
- Przeczytaj też: Rośnie konsumpcja i produkcja wina w Polsce [DANE]
Hiszpania, z szacowaną produkcją na poziomie 30,8 mln hl, utrzymała się na trzecim miejscu rankingu europejskich producentów, mimo spadku produkcji o 14,42% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niesprzyjające warunki pogodowe - tj. sucha jesień, zima i wiosna, a także silne opady pod koniec wiosny, fale upałów latem oraz grad - sprawiły, że hiszpańskie winnice bardzo ucierpiały pod względem produkcji. Ze względu na niską wilgotność winorośle były jednak raczej zdrowe i obrodziły w dobrej jakości winogrona.
W Niemczech szacuje się, że produkcja wyniesie 8,86 mln hl, co oznacza spadek produkcji wina o 2,1% ze względu na inflację i wysokie koszty produkcji w całym łańcuchu dostaw. Z drugiej strony nie odnotowano spadku wywołanego warunkami meteorologicznymi, które były raczej stabilne.
foto: stockadobe(markborbely)