Rząd wprowadzi zakaz handlu w Wigilię. Jest propozycja dodatkowej niedzieli handlowej

Rząd wprowadzi zakaz handlu w Wigilię. Jest propozycja dodatkowej niedzieli handlowej

W grudniu 2023 roku będziemy mieli do czynienia z dodatkową niedzielą handlową. Ta ma zastąpić niedzielę handlową, która wypada 24 grudnia, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia. Rząd już w czerwcu zastanawiał się nad zmianą ustawy, która miała zakazać otwierania sklepów tego dnia. Na rozpoczęcie prac musieliśmy jednak trochę poczekać.

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, w którym wprowadzona ma zostać dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2023 roku, ale także wprowadzony zakaz handlu w Wigilię został opublikowany w czwartek 9 listopada 2023 roku. Nowelizacja ta, jak czytamy, ma zostać przyjęta w ostatnim kwartale roku. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Dodatkowa niedziela jeszcze w tym roku

Choć projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany, to już teraz poznaliśmy pierwsze założenia zmian dotyczących niedzielnego handlu w grudniu tego roku. Jak czytamy, "biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni".

Zmiana ta ma nie tylko dotyczyć niedzieli handlowej wypadającej 24 grudnia, co już miesiące temu zapowiadał minister Waldemar Buda, mówiąc, że "w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracują". Projekt zakłada także wprowadzenie dodatkowej handlowej niedzieli w tym miesiącu.

Jak czytamy dalej, "wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych". Jest jednak haczyk.

Niedziela handlowa 10 grudnia 2023

Choć 10 grudnia 2023 ma być dodatkową niedzielą handlową, to nie będzie on przebiegał na takich samych zasadach, jak pozostałe niedziele handlowe w roku. "W tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 z uwagi na niniejszą propozycję zniesienia zakazu w tym dniu, która zmienia ustalony porządek prawny w związku z ułożeniem się kalendarza świąt w 2023 roku" - czytamy w uzasadnieniu.

Oznacza to zatem, że 10 grudnia 2023 będzie niedzielą handlową, ale wyłącznie do godziny 14:00. Skąd taka decyzja? Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sklepy mogą być otwarte w Wigilię, czyli 24 grudnia, ale na konkretnych zasadach. Te tyczą się przede wszystkim godzin otwarcia. Placówki handlowe mogą być czynne w Wigilię wyłącznie do godziny 14:00. Po tej porze, wykonywanie pracy w handlu jest zakazane. 

Idąc tym topem rząd postawił wprowadził "proporcjonalną" dodatkową niedzielę handlową. 10 grudnia 2023 jako niedziela handlowa jest rozwiązaniem zgodnym z oczekiwaniami polskiej branży handlowej, o których informowano w czerwcu br.

Zakaz handlu w Wigilię 2023

Dodatkowa niedziela handlowa ma być swego rodzaju "zadośćuczynieniem" za uniemożliwienie otwarcia sklepów w niedzielę 24 grudnia 2023. Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi w ustawie, 24 grudnia 2023 roku ma być dniem objętym zakazem handlu. Ten, jak czytamy polega na "na zakazie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem".

Przypomnijmy, że w sytuacji, w której 24 grudnia wypadałby w inny dzień tygodnia niż niedziela, sklepy mogłyby być otwarte do godziny 14:00. 

Zgodnie z proponowanymi zmianami niedziele handlowe w grudniu 2023 wypadną 10 grudnia (do godziny 14:00) oraz 17 grudnia (bez ograniczeń czasowych).


foto: mat. redakcji

Reklama