Dino chce wejść w e-commerce? Jest wstępna umowa przejęcia sklepu online

Dino chce wejść w e-commerce? Jest wstępna umowa przejęcia sklepu online

Dino nie spoczywa na laurach. Detalista, który od kilku lat notuje znaczne wzrosty w ramach prowadzonej sieci sklepów stacjonarnych, dokonuje właśnie strategicznego kroku w kierunku rozszerzenia swojej działalności na rynek e-commerce. Firma zawarła przedwstępną umowę zakupu udziałów w spółce eZebra.pl w wyniku której nabędzie 75% udziałów w sklepie internetowym. 

O zamiarze tym Dino poinformowało w komunikacie giełdowym. Przedwstępna umowa została podpisana przez obie strony we wtorek 17 października 2023 roku. Kwota transakcji ma opiewać na 61 mln zł. Od czego zależy powodzenie transakcji?

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Dino będzie miało własny sklep online?

Umowa zawarta między zarządem Dino i spółką eZebra.pl oraz jej wspólnikami zakłada, że detalista przejmie kontrolę nad sklepem internetowym i dwoma spółkami zależnymi. Wśród nich znajduje się spółka JTG, która zajmuje się magazynowaniem i wysyłką towarów z własnego magazynu. 

Dino nie zamierza jednak startować w e-commerce od zera. Jak podano w komunikacie, detalista chce współpracował zarówno z założycielami, jak i kadrą menadżerską eZebra.pl. Jak wskazano, celem współpracy jest "dalszy rozwój działalności drogerii eZebra.pl i wspólnego budowania kompetencji w obszarze e-commerce".

Co więcej, w przypadku finalizacji transakcji, Dino nie planuje nagłych zmian. Firma chce kontynuować dotychczasową strategię rozwoju, której realizację mają nadzorować założyciele eZebra.pl pozostając w zarządzie.

Czy Dino kupi sklep eZebra.pl?

Przedwstępna umowa została podpisana przez obie strony we wtorek 17 października. Aby jednak doszła do skutki musi zostać spełnionych kilka warunków.

Wśród wymienianych w komunikacie znajduje się między innymi uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie udziałów oraz uzyskanie przez założycieli zgody banku kredytującego JTG na przeprowadzenie wyżej wymienionej transakcji oraz dokonanie innych czynności wymaganych umowami z tym bankiem. Warunki te mają zostać spełnione najpóźniej do 31 marca 2024 roku.

Transakcja będzie kosztowała Dino 61 milionów

Jak podano w komunikacie, cena za 75% udziałów wyniesie około 61 mln zł, z czego 11,5 mln złotych zostanie przekazane eZebra.pl jako wkład na rozwój, a pozostałe 49,5 mln zł zostanie zapłacone za istniejące udziały od założycieli eZebra.pl.

Oprócz nabycia 75% udziałów, Dino Polska ma także prawo opcji Call do zakupu pozostałych 25% udziałów w eZebra.pl. Z kolei założyciele eZebra.pl mają prawo opcji Put do sprzedaży swoich udziałów w firmie na rzecz Dino Polska. "Opcje Call i Put będą obowiązywać w okresie 6 miesięcy od upływu odpowiednio 5 lat i 6 miesięcy w przypadku Opcji Call oraz 5 lat i 9 miesięcy w przypadku Opcji Put od Dnia Zamknięcia" - czytamy dalej.

Cena za udziały w ramach tych opcji została ustalona na 25% wartości EBITDA eZebra.pl za rok poprzedzający realizację opcji oraz mnożnika 9 w przypadku Opcji Call i 8 w przypadku Opcji Put, w obu przypadkach pomniejszonej o zadłużenie netto eZebra.


foto: mat. redakcji