Chaos wokół systemu kaucyjnego. Czy informacja o kaucji trafi już na opakowania?

Chaos wokół systemu kaucyjnego. Czy informacja o kaucji trafi już na opakowania?

Od piątku 13 października 2023 roku wchodzi w życie zmiana, która nakłada nowy obowiązek na producentów. Choć system kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku, to już teraz zaczyna obowiązywać rozporządzenie, które miałoby obligować producentów do umieszczania informacji o wysokości kaucji na opakowaniach. Co to właściwie oznacza? Sprawdzamy przepisy.

System kaucyjny wciąż budzi kontrowersje

Kwestia wprowadzenia systemu kaucyjnego budzi wiele kontrowersji i wątpliwości wśród przedstawicieli branży napojowej, opakowaniowej, ale także wśród chociażby browarów. Krótki okres czasu na wdrożenie zmian, nierealne cele czy widmo gigantycznych kar pieniężnych to jedynie część spośród wskazywanych w debacie problemów.

Jednak mimo wielu głosów sprzeciwu, system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce od początku 2025 roku. Już teraz w życie wchodzi natomiast rozporządzenie nakładające obowiązek oznaczania opakowań informacją o wysokości kaucji.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Informacja o kaucji na opakowaniu - co mówią przepisy?

Obowiązek oznaczania opakowań informacją o wysokości kaucji wynika z ustawy z dnia 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. 

Czytamy w niej o tym, że "wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje oraz wprowadzający bezpośrednio produkty w opakowaniach na napoje są obowiązani umieszczać na opakowaniach oznakowanie wskazujące na objęcie opakowania systemem kaucyjnym oraz określające wysokość kaucji". 

Trzeba czekać na rozporządzenie

Wśród komentatorów z rynku zawrzało w związku z informacją, którą portalowi dlahandlu przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Napisał on o tym, że od 13 października mają zacząć obowiązywać przepisy, które zobowiążą przedsiębiorców do uwidaczniania na produkcie informacji o tym, że jest to butelka zwrotna oraz o tym, ile wynosi kaucja. Pytania rodził jednak fakt, że system kaucyjny ma wejść w życie w 2025 roku i na ten moment nie znana jest wysokość kaucji. 

Warto jednak zaznaczyć w tym miejscu, że producenci nie muszą oznaczać opakowań informacją o wysokości kaucji już od dnia 13 października br. W kolejnym ustępie ustawy zaznaczono, że wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań zostanie określona w drodze rozporządzenia. Tego póki co nie ma. Można zatem zakładać, że najpierw musi zostać wydane rozporządzenie określone wysokość kaucji

Chaos wokół systemu kaucyjnego

Chaosowi temu przygląda się cała branża, w tym wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gantner. W jednym z komentarzy przyznał, że "to faktycznie pierwszy przykład, ale niestety nie ostatni, jakim bublem prawnym jest ustawa o systemie kaucyjnym i do jakich absurdów interpretacyjnych może prowadzić".

Jego zdaniem zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów czeka "totalny chaos", a obecne "absurdalne" zapisy ustawy narażają wprowadzających na ryzyko miliardowych kar. "Ustawę trzeba poprawić i to jak najszybciej" - podsumowuje.


foto: stockadobe(Evgeniy Kalinovskiy)

Reklama