"Epidemia kradzieży" w sklepach. Handel apeluje o podjęcie działań

"Epidemia kradzieży" w sklepach. Handel apeluje o podjęcie działań

Skala kradzieży w handlu detalicznym stała się przedmiotem obaw brytyjskich sieci handlowych. Ponad 80 z nich podpisało się w związku z tym na liście zaadresowanym do minister spraw wewnętrznych Suelli Braveman. Żądają w nim podjęcia konkretnych działań mających na celu zahamowanie tego trendu.

Kradzieże i nadużycia w handlu

Przestępczość w handlu detalicznym stała się gorącym tematem politycznym, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów. Badania przeprowadzone przez British Retail Consortium, na które powołuje się agencja Reuters, rzucają światło na niepokojącą sytuację w sektorze. Wynika z nich, że liczba przypadków przemocy i nadużyć wobec pracowników handlu detalicznego prawie podwoiła się w porównaniu z okresem sprzed pandemii, osiągając średnio 867 incydentów dziennie w sezonie 2021/2022.

Najnowsze dane BRC ujawniają również, że wartość kradzieży w handlu detalicznym wyniosła aż 953 mln funtów, co odpowiada 1,2 mld dolarów – donosi agencja.

Sklepy notują straty

Przykłady rosnącej przestępczości w sklepach są obecnie widoczne w różnych segmentach rynku. John Lewis Partnership, właściciel domów towarowych i supermarketów Waitrose, opisał sytuację jako "epidemię" kradzieży w sklepach, która przyniosła firmie straty w wysokości 12 mln funtów w pierwszej połowie roku.

Tesco zdecydowało się natomiast wprowadzić kamery osobiste dla swoich pracowników w odpowiedzi na rosnący problem przestępczości w sklepach.

Postulaty do rządu

Przedstawiciele branży detalicznej wystosowali dwa główne postulaty do rządu. Żądają oni utworzenia odrębnego przestępstwa polegającego na napaści lub znęcaniu się nad pracownikami handlu detalicznego, co wiązałoby się z wprowadzeniem surowszych kar dla sprawców. Drugim postulatem jest większa uwaga ze strony policji w całej Wielkiej Brytanii wobec przestępczości detalicznej.

Rosnąca liczba kradzieży jest problemem widocznym nie tylko w Wielkiej Brytanii. Według danych polskiej Komendy Głównej Policji, podczas pierwszej połowy 2023 roku liczba spraw dotyczących kradzieży w sklepach zwiększyła się o około 40% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Najczęściej łupem złodziei bywa żywność. Sprawdź, co grozi za kradzież w sklepie


foto: stockadobe(Mauricio Toro)

Reklama