Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o niemal połowę. Publikujemy niechlubny ranking

Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o niemal połowę. Publikujemy niechlubny ranking

Najnowsze dane Komendy Głównej Policji ujawniły niepokojącą tendencje. Podczas pierwszej połowy roku odnotowano o 40% więcej spraw dotyczących kradzieży w polskich sklepach niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jeszcze większe obawy budzi informacja dotycząca tego, co głównie staje się przedmiotem kradzieży.

Liczba kradzieży w sklepach w Polsce 2023

Według udostępnionych przez Komendę Główną Policji (KGP) danych, o których jako pierwsza napisała "Rzeczpospolita", podczas pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku odnotowano niemal 24 tys. spraw dotyczących przestępstwa kradzieży. W tym czasie niemal o 1/4 więcej odnotowano takich wykroczeń.

Obecnie przestępstwo kradzieży jest definiowanie jako kradzież towarów, których wartość przekracza 500 zł. Wykroczeniem jest zatem kradzież towarów o wartości do 500 zł. Niedługo może się to jednak zmienić, ponieważ rząd jeszcze w 2022 roku rozpoczął prace nad poprawką, która miała podnosić ten próg do 800 zł. W związku z tym, zmieniłaby się także definicja tego, co grozi za kradzież w sklepie.

Najnowsze dane KGP są szczególnie niepokojące, ponieważ w perspektywie rok do roku odnotowano wzrost spraw o 40%. Jak podaje "Rz", przede wszystkim ginie żywność oraz produkty, które można szybko sprzedać. Na drugim miejscu wśród ulubionych łupów złodziejów znalazły się dobra luksusowe. Chodzi zatem m.in. o drogie alkohole, perfumy czy elektronikę. 

Kradzieże w Polsce – ranking miast

KGP opublikowała także dane dotyczące liczby kradzieży w poszczególnych polskich miastach. W przypadku każdego z nich odnotowano wzrost względem wyniku sprzed roku. 

Niechlubny ranking obrazujący liczbę kradzieży w pierwszej połowie 2023 roku ze względu na miasto kształtuje się następująco:

  1. Wrocław (4,1 tys.)
  2. Warszawa (3,5 tys.)
  3. Katowice (3 tys.)
  4. Gdańsk (1,8 tys.)
  5. Łódź (1,6 tys.)
  6. Poznań (1,6 tys.)
  7. Bydgoszcz (1,4 tys.)
  8. Kraków (1,4 tys.)
  9. Szczecin (1,2 tys.)
  10. Radom (1,1 tys.)

Liczba kradzieży w polskich miastach nie napawa dumą. Uśredniając liczbę kradzieży we Wrocławiu, będącego liderem niechlubnego zestawiania, można zauważyć, że dochodziło tam średnio do 22 kradzieży dziennie (wliczając w to niedziele niehandlowe). W porównaniu do poprzedniego roku liczba kradzieży we Wrocławiu wzrosła o około 800, natomiast w Warszawie i Katowicach – o około 900 spraw.


foto: stockadobe(Syda Productions)

Reklama