Włochy idą śladem Francji: Rząd Meloni chce regulować ceny żywności

Włochy idą śladem Francji: Rząd Meloni chce regulować ceny żywności

Włoski rząd zgodził się na podjęcie działań, których celem ma być ograniczenie wzrostu cen podstawowych produktów. Na podobne rozwiązanie zdecydowała się już także Francja.

Włosi zawierają "antyinflacyjny pakt" z producentami

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Francja zamierza zamrozić ceny 5 tys. produktów, a już o podobnym pomyśle mówią Włosi. Dokładnie mowa o tzw. "pakcie antyinflacyjnym", który z producentami i sprzedawcami detalicznymi zawarł rząd Meloni. Ten ma obowiązywać przez trzy miesiące – od początku października do końca grudnia br.

Jak napisał w mediach społecznościowych minister Adolfo Urso, w ramach paktu mają zjednoczyć się zarówno duzi detaliści, jak też właściciele sklepów, rzemieślnicy, spółdzielnie oraz mikroprzedsiębiorstwa. Jak mówił w wywiadach Urso, rozwiązanie to ma zadać "definitywny cios inflacji". 

Niższe ceny i promocje

Ostatnie słowo w tej sprawie należy jednak do producentów i przedsiębiorców. Jak podaje Reuters, stowarzyszenia przemysłu dóbr konsumpcyjnych reprezentujące m.in. producenta makaronów Barilla, grupę mleczarską Granarolo i producenta słodyczy Ferrero, stwierdziły w oświadczeniu, że poproszą firmy członkowskie o indywidualną ocenę, czy przyłączyć się do kampanii.

Firmy biorące udział w programie będą uprawnione do wykorzystania naklejek i innych materiałów promocyjnych z logo koszyka w zielono-czerwonych barwach włoskiej flagi – podaje Financial Times. 


foto: stockadobe(Charlotte)