Znamy najnowsze dane GUS. Czy inflacja spadła poniżej bariery 10%?

Znamy najnowsze dane GUS. Czy inflacja spadła poniżej bariery 10%?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,1% – podał w czwartkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny utrzymały się na tym samym poziomie. 

Sierpniowa inflacja w Polsce

W sierpniu 2023 ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 12,7% wyższe w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej. Za energię płaciliśmy natomiast 13,9% więcej. Spośród analizowanych segmentów spadek cen w realcji rocznej odnotowano wyłącznie w przypadku paliwa, które staniało o 6,1% w porównaniu do sierpnia 2022 roku.

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja, jeśli chodzi o miesięczne wahania cen. W porównaniu do lipca 2023 roku, w sierpniu ceny żywności i napojów były niższe o 1%. Ceny nośników utrzymały się na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej, a ceny paliw wzrosły o 1,9%.

Kolejny miesiąc hamowania

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS, których rewizję poznamy w połowie przyszłego miesiąca, sierpień był szóstym miesiącem z rzędu, w którym odnotowano hamowanie dynamiki wzrostu cen. Przypomnijmy, że inflacja w lipcu 2023 roku wyniosła 10,8% rok do roku.

Jednocześnie sierpień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym zaczęła maleć dynamika wzrostu cen. Po czerwcowych i lipcowych spadkach na poziomie 3%, ceny żywności w sierpniu były niższe o 1% w relacji miesiącej.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnycha w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %) 
Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w sierpniu 2023 r.
Źródło: GUS

foto: mat. redakcji