Kolejne obniżki mleka w skupie. Do spadku cen w sklepach daleko

Kolejne obniżki mleka w&nbspskupie. Do spadku cen w sklepach daleko

Trwa sezon na obniżki w skupie mleka surowego. Średnia cena mleka spadła już poniżej 2 zł/litr. Jest wiele, zwłaszcza mniejszych mleczarni, które płącą w granicach 1,5 zł/litr - informuje portal AgroNews.com.pl.

Taki stan rzeczy nie wpływa na zadowolenie zwłaszcza producentów, ponieważ ich koszty są nadal wysokie. Wszystko prowadzi do tego, że koszty wkrótce przekroczą przychody. Niższe ceny w skupie niekoniecznie przełożą się na spadek cen mleka w sklepie.

Mleko taniej tylko w skupie

Wśród przyczyn spadku ceny mleka w skupie jest spadek cen produktów mleczarskich na rynkach światowych, zwłaszcza mleka w proszku, serów oraz masła. 

Kolejną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost cen gazu i energii, które w przetwórstwie i dystrybucji odgrywają znaczącą rolę. Widać to zwłaszcza w Polsce, ponieważ mamy do czynienia z państwowymi monopolami w dostawach gazu i energii. 

Swoją ciegiełkę dokładają sieci detaliczne, które konkurując utrzymują niskie ceny zakupu produktów mleczarskich od producentów.

Ceny w skupie spadły o prawie 15%

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w czerwcu 2023 r. wyniosła 193,58 zł /1 hl i była niższa o 14,8% niż w czerwcu 2022 r.

Cena skupu mleka w odniesieniu do maja 2023 r. była o 6,3% niższa.

Trend spadkowy utrzymuje się mniej więcej od początku roku.


Fot.: Adobe Stock/alter_photo

Reklama